امکان سلب حق ارث

سئوال : پدر و مادر ما مدتی قبل از فوت ازکلیه ورثه متاهل مرقومه دریافت کردند که اماترک هیچگونه حق وحقوقی نداشته باشند (بصورت تعهد) زیرا ماترک که یک خانه و دو خط تلفن تکافوی تامین جهیزیه 4دختر ازدواج نکرده و2 پسر مجرد را نمیکرد ! علی رقم تعهد ورثه دو نفر ازانها درخواست سهم خود از ارثیه را نموده اند .ازنظر شرعی و حقوقی درخواست انها وارد است یا نه؟

جواب : درباره سلب حق ماده 959 قانون مدنی می گوید: ” هیچکس نمیتواند بطور کلی حق تمتع و یا حق اجراء تمام یا قسمتی از حقوق مدنی را از خود سلب کند”

مفهوم مخالف ماده فوق آنست که سلب حق مدنی به طور جزئی (موقت یا در رابطه خاص) ممکن است . مانند اسقاط حق شفعه(ماده 822 قانون مدنی)؛ و خیارات(ماده 448قانون مدنی )؛ و حق انتقال به غیر(ماده 474قانون مدنی )؛وحق عزل وکیل (ماده 679قانون مدنی )

اما در مواردی که امتیازی به موجب حکم برقرار شده و آمیخته با تکلیف است یا وابسته به شخصیت و مربوط به نظم عمومی ؛ اسقاط خق امکان ندارد.مانند حق حضانت و ولایت و حق اقامه دعوی در مورد جرائم وحق زوجیت.(دکتر ناصر کاتوزیان- قانون مدنی در نظم حقوقی)

در مورد سئوال به نظر می رسد سلب حق وراثت بطور جزئی خارج از شمول ماده 959 فوق بوده و از آنجا که شخص تعهدی می کند علیه خود در مورد معین ،معتبر و محترم بوده و از باب سلب حق جزئی است.این نوع سلب حق نه مربوط به شخصیت و نفوس است و نه خلاف نظم عمومی و قاعده آمره. لذا چنانچه یکی یا همه ورثه در مواردی تعهد کنند که از اموال خاصی حق مطالبه ارث نداشته باشند از باب (المؤمنون عند شروطهم….) باید به آن تعهد عمل نموده و تخلف از آن جائز نیست.

  • حقوق امروز ::

    بله ارش تعلق می گیرد
    لطفا:سوالات خود را در انجمن سایت مطرح نمایید
    در این قسمت جواب داده نخواهد شد

  • حقوق امروز ::

    سلام
    تا انجایی که اطلاع دارم امسال برگزار نمیشه

  • غزل ::

    سلام
    اطلاع داريد امسال آزمون سردفتري اسناد رسمي برگزار ميشه يا نه؟؟؟
    خواهش ميكنم جواب بديد.
    واينكه اين آزمون با سردفتري ازدواج جداست؟؟؟
    بي نهايت ممنون ميشم جوابمو بديد.

  • سما ::

    شکستن انگشت توسطشوهردردرگیری ایاارش تعلق میگیردونیزسیاه کردن دورچشم ولبها وبگوییدچگونه میتوان پیگیرینمود وایا پس ازیکماه میشودبه صرف نشان دادن عکس شکستگی پیگیر شدیانه

  • ارش ::

    با سلام تحقيق ارائه شده در مبحث اشتباه در هويت ناقص است لطفا كامل بفرماييد

  • حقوق امروز ::

    سلام
    آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جزو دروس عمومی می باشد
    منظور شما چیست؟
    مطلب لازم دارید یا اینکه قانونش رو؟

  • هیچکس ::

    پببینم مگه آشنایی با قانون اساسی جزو دروس عمومی نیست؟ تو رو خدا لازمه اینو بزار خوب.

  • mak ::

    فقط اذن پدر در صورت دوشیزه(دختر) بودن نیاز است

    در این مورد شما با مراجعه به کی از شعب پزشکی قانونی یا پزشک بانوان
    و گرفتن گواهی بانو بودن ایشان
    بر طبق رای وحدت رویه با مراجعه به یکی از دفاتر ازدواج و ارایه گواهی پزشک میتوانید عقد نکاح منقطع(موقت) یا دایم انجام بدهید

  • اكبر ::

    باباتو در مياره اينكارو نكني.

  • علی ::

    من (مجرد) با دخترخانومی که ازدواج نکرده ایشان باکره نیستند آشنا شدم ولی ایشان تمایل به ازدواج موقت دارند اذن پدر لازم است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

69 + = 71

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.