وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

سخنگوي شوراي نگهبان: 380ماده از لايحه مجازات اسلامي بررسي شد

سخنگوي شوراي نگهبان: 380ماده از لايحه مجازات اسلامي بررسي شد
سخنگوي شوراي نگهبان از بررسي 380 ماده از لايحه مجازات اسلامي در اين شورا خبر داد و گفت: شوراي نگهبان در جلسات فوق العاده اين لايحه را که بيش از 730 ماده دارد مورد بررسي قرار مي‌دهد.
به گزراش خبرنگار سياسي ايرنا، عباسعلي کدخدايي روز شنبه در نشست خبري با خبرنگاران با اشاره به ارسال رسمي اين لايحه از مجلس به شوراي نگهبان اظهار داشت: اين لايحه مباحث فقهي بسياري دارد و مصوبه مطولي است و به همين خاطر مجمع مشورتي فقهي شوراي نگهبان در قم نيز به طور مکرر هر هفته چندين جلسه براي کمک به اعضاي شوراي نگهبان در بررسي اين لايحه دارد.
کدخدايي با بيان اين که تاکنون حدود 380 ماده از اين لايحه در شوراي نگهبان بررسي شده، اظهار داشت: ايرادات موجود تا ماده 350 اين لايحه به مجلس ارسال شده است.
عضو حقوقدان شوراي نگهبان با بيان اين که اين شورا فرصت اندکي براي بررسي ساير مواد لايحه مجازات اسلامي دارد گفت: ما سعي مي‌کنيم با تشکيل جلسات فوق العاده هر چه زودتر نظرات نهايي شورا را به مجلس ارسال کنيم.


وي افزود: زماني که نظرات شوراي نگهبان به طور رسمي به مجلس ارسال شد جزئيات آن نيز به رسانه‌ها اعلام خواهد شد.
کدخدايي ادامه داد: تلاش خواهيم کرد در صورت موافقت فقهاي شوراي نگهبان آنان توضيحاتي را به لحاظ محتوايي و فقهي درباره اين لايحه به خبرنگاران ارايه کنند.

** هدفمند کردن يارانه‌ها در دست بررسي است
سخنگوي شوراي نگهبان در ادامه اين نشست خبري در پاسخ به سوال خبرنگاري راجع به نظر شوراي نگهبان درباره مواد اصلاحي لايحه هدفمند کردن يارانه‌ها اظهار داشت: با توجه به اين که اين لايحه در روزهاي پاياني هفته گذشته به شوراي نگهبان ارسال شد بررسي آن همچنان در دستور کار ما قرار دارد و تلاش مي‌کنيم ظرف مهلت قانوني درباره اين مصوبه اعلام نظر کنيم.
وي خاطر نشان کرد که مهلت شوراي نگهبان براي بررسي اين لايحه يک فوريتي 10 روز است و 10 روز نيز مي‌توانند مهلت بگيرند.
خبرنگار ايرنا پرسيد: با توجه به اين که برخي از نمايندگان مجلس در حين بررسي ايرادات شوراي نگهبان معتقد بودند که فقط بايد مواردي که اين شورا به آن ابهام وارد کرده بررسي شود آيا چنين استدلالي پذيرفته شدني است و يا مجلس مي‌تواند کل ماده مذکور را مورد اصلاح کلي قرار دهد؟
کدخدايي در پاسخ گفت: به طور کلي درمورد ايرادات شوراي نگهبان به مصوبات درخصوص بندهايي که به آن ايراد وارد مي‌شود، مجلس مي‌تواند هرگونه اصلاحي را به آن وارد کند.
وي افزود: به طور مثال اگر ماده 15 لايحه هدفمند کردن يارانه‌ها مورد ايراد شوراي نگهبان است اگرچه مجلس نمي‌تواند وارد ساير مواد مورد تاييد اين شورا شود اما خواهد توانست در ماده 15 که محل ايراد است هرگونه اصلاحي را به عمل آورد.
سخنگوي شوراي نگهبان خاطرنشان کرد:حتي مجلس مي‌تواند کل ماده را عوض کند؛ مي‌تواند آن ماده را حذف و يا متن ديگري را جايگزين آن کند که اين مساله از نظر ما ايراد نيست.
کدخدايي در ادامه با اشاره به سالروز قيام مردم قم در 19 دي ماه 1356 در اعتراض به توهين روزنامه اطلاعات به امام راحل اظهار داشت: مردمي که هميشه در صحنه بودند امسال هم 32 سال بعد در 9 دي ماه نشان دادند که با همان شور و حرارت و اتحاد براي حمايت از نظام جمهوري اسلامي در صحنه حضور دارند

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.