جرائم مواد مخدر | حقوق امروز
آخرین اخبار و مقالات سایت

تبلیغات


 • موضوعات : مطالب حقوق
 • تاریخ ارسال : فروردین ۲۸ام, ۱۳۸۹

جرائم مواد مخدر

علی نوریان

مقدمه

مصرف موادمخدر و اعتیاد به آن خطرناکترین پدیده جامعه امروزی است که که به جز تباهی، نابودی، بیماری، پشیمانی و مرگ چیزی به دنبال نخواهد داشت. مصرف موادمخدر به ویژه در جوانان، یکی از نگرانی های جدی والدین محسوب می شود و اکثریت مردم اعتیاد و گرایش به موادمخدر را مهم ترین عامل تهدیدکننده رفاه و امنیت اجتماعی و سلامت فرد و اجتماع می دانند. جوانان به دلیل ویژگی هایی از قبیل استقلال طلبی، کنجکاوی، هیجان خواهی، پیروی از همسالان و عدم اطاعت و پیروی از والدین در بیشتر در معرض خطر مصرف بوده و هدف اصلی توزیع کنندگان موادمخدر هستند و لذا جوانان جزء آسیب پذیرترین گروه های سن محسوب می شوند.

بهترین راه حل مبارزه با موادمخدر، پیشگیری از اعتیاد است و یکی از مهم ترین روش های پیشگیری، آگاهی مردم از خطرات و مضرات موادمخدر است. صرفنظر از مضرات جسمانی و روحی روانی و کاهش جایگاه اجتماعی و موقعیت شغلی فرد، به دلیل آنکه ارتکاب اعمال مرتبط با موادمخدر اعم از نگهداری ،خرید و فروش، حمل و استعمال و اعتیاد موادمخدر جرم می باشند مرتکب مجازات سنگین از جزای نقدی، شلاق، حبس، مصادره اموال و حتی اعدام محکوم خواهد شد.

آشنایی با تعریف موادمخدر و اعتیاد

تعریف موادمخدر: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی «دارو یا ماده مخدر در مفهوم کلی آن، هر ماده یا ترکیبی از چند ماده شیمیایی است که از جمله مواد مورد نیاز بدن برای بقاء سالم به شمار نرفته و مصرف آنها احتمال تغییری در کاربرد بیولوژیکی و حتی ساخت بیولوژیکی بدن را مطرح می سازد.»

اعتیاد: تعریف اعتیاد از تعریف معتاد جدا نیست و «معتاد به کسی اطلاق می شود که از طریق مختلف (خوردن، تزریق، دود کشیدن و غیره) یک یا چند ماده از موادمخدر را به طور مداوم مصرف می کند و در صورت قطع این عمل با مشکلات تنی، روانی و رفتاری به تنهایی و یا با هم روبرو می گردد.»

تقسیم بندی موادمخدر:

موادمخدر از دیدگاه قانونی و از حیث اشتراک و میزان مجازات به دو گروه تقسیم می شود:

 • ۱- مواد افیونی و حشیش و متشابهین آن
 • ۲- سایر ادویه موادمخدر

و از دیدگاه پزشکی بر اساس اشتراک در نوع و اثر این مواد قابل به تقسیماتی شده اند از جمله موادمسکن، خواب آورها، آرامبخش ها و مواد محرک و هیجانی و توهم زا و اخیراً موادمخدر را به مواد مخدر صنعتی و سنتی تقسیم بندی می کنند.

علائم اعتیاد به موادمخدر:

 • ۱- تخفیف حرکات ارادی
 • ۲- نقصان میل جنسی
 • ۳- خواب آلودگی و یا تغییر الگوی خواب
 • ۴- رویاهای شیرین و مطبوع
 • ۵- تسکین درد
 • ۶- انبساط خاطر همراه با احساس آرامش
 • ۷- احساس مبهم از زمان و مکان

علائم هشدار دهنده در هنگام شروع به مصرف موادمخدر

 • ۱- تغییر الگوی خواب
 • ۲- تغییر الگوی تغذیه
 • ۳- کاهش وزن
 • ۴- تغییر خلق و خوی
 • ۵- یافتن دوستان جدید
 • ۶- کنار گذاردن دوستان قدیمی
 • ۷- افت تحصیلی در دانش آموزان
 • ۸- گوشه گیری و خمودگی
 • ۹- دروغگویی
 • ۱۰- درخواست پول اضافی
 • ۱۱- تغییر رنگ چهره، چشم ها و لب ها
 • ۱۲- پرخاشگری های بی دلیل
 • ۱۳- رفتارهای غیرعادی
 • ۱۴- مفقود شدن برخی اقلام و اجناس در منزل یا محل کار

در زیر به برخی از انواع موادمخدر معروف و مشهور در بین معتادان می پردازیم.

تریاک: ماده ای که از گرز خشخاش بدست می آید اعم از اینکه به صورت تیره بوده یا منعقد و جامد شده باشد با هر درجه غلظت و هر نسبت مرفین . عمدتاً از طریق تبدیل به جلدهای کوچک و به وسیله قرار دادن روی وافور و یا در معرض آتش یا جسم داغ تبدیل به دود شده و دود آن را از طریق وافور یا لوله یا پیپ فرو می کشند. گاهاً نیز تریاک به صورت ترکیب، چای و قهوه خورده می شود و معتادان حرفه ای نیز گاهی آن را با آب مخلوط کرده و تزریق زیرجلدی(پوست) می نمایند. پس از سوزاندن تریاک و عمدتاً هنگام استفاده از وافور، ماده ای به دست می آید که سوخته تریاک است.

شیره مطبوخ: ماده ای است که از حل کردن سوخته تریاک و یا تریاک و یا جوهرنگاری به تنهایی یا با هم و یا همراه با مواد دیگر در آب و جوشاندن آن به دست می آید با هر درجه غلظت و هر نسبت مرفین و منظور از جوهر نگاری: (مایه، سوخته شیره، اسنی) ماده ای است که از سوزاندن شیره مطبوخ به هر نحوی از انحاء به دست می آید.

تفاله: ماده ای که پس از صاف کردن شیره مطبوخ (قبل از طبخ- در حین طبخو یا بعد از طبخ) باقی بماند.

بنگ : سرشاخه های خشک شده گلدار یا به میوه نشسته بوته شاهدانه اعم از آنکه ماده زرینی (چرس)آن گرفته شده یا نشده باشد و خرد شده یا نشده باشد.

سبب آسیب به پره میانی بینی شده و در آن ایجاد حفره می کند. آنقدر خطرناک است که با اولین مصرف می تواند سبب سکته قلبی شود. مشکلات تنفسی، آسیب به ریه، تشنج و مرگ ناگهانی به دنبال دارد.

کراک :در سال های دور از برگ کوکا تهیه می شده است ولی کراکی که امروزه در ایران موجود است، واقعی نیست و در حقیقت نوعی هروئین غلیظ شده (تفت داده شده با خلوص ۶۰ تا ۹۰ درصد) همراه با مواد توهم زا و شبیه کتنک خرد شده سفید یا زرد رنگ است. چهار تا شش ثانیه پس از مصرف، اثراتش شروع می شود. مصرف این ماده از کمترین مقدار توسط فرد در طول یک ماه به ده برابر افزایش می یابد.

کراک بر خلاف دیگر موادمخدر بدون بو و مصرف آن ساده است و حتی اگر در حضور اعضای خانواده مصرف شود، کسی متوجه مصرف آن نمی شود.کراک به صورت کشیدن، تزریقی و دماغی مصرف می شود و معمولاً مصرف کراک همراه با قرص های لورازپام، کلونازپام ودیازپام است.

اثرات مصرف کراک

۱-اثرات کوتاه مدت: سنگین شدن شدید چشم ها، مصرف زیاد سیگار، افتادن سر به پایین، تکلم دشوار، ضعیف شدن ادراکات محیطی، از بین رفتن درد و خروج استرس و اضطراب از بدن فرد، احساس سرخوشی کاذب و ایجاد ترک در فرد، بروز رفتارهای خطرناک و حرفهای بی ربط است.

بر اساس تحقیقات، مصرف چهار روز کراک باعث می شود که اثرات آن به مدت ۷ سال در فرد باقی بماند و موجب پرخاشگری، لاقیدی، توهمات شدید، عدم تعادل جسمی و اختلالات حرکتی، افزایش هذیان گویی و تضعیف حس بینایی و لامسه شود.

۲- اثرات بلند مدت: از بین رفتن اشتها، کاهش وزن، یبوست، عفونت هایی همچون ایدزو هپاتیت، شکنندگی پوست، پیری زودرس، افزایش فشارخون همراه با آزادسازی هیستامین که خارش در فرد ایجاد می کند از آثار بلند مدت مصرف این ماده است. مصرف مداوم این ماده به مدت یکسال اثرات جبران ناپذیری در بدن فرد مصرف کننده اعم از عفونت اجزای داخلی بدن، پوسیدگی دندان ها، سرطان حنجره و ریه، آسیب به ریه و کبد شده و باعث دیر ترمیم شدن زخم ها و جوش ها می شود و باعث چرکین و عفونی شدن پوست می شود که نزد عامه مردم معروف به کرم زدگی است.

اکستازی(Ecstasy) با اشکال و اندازه ای گوناگون به صورت قرص های گرد، کپسول، مایع، آدامس جویدنی، پودر و چوب آغشته به این ماده که پس از آتش زدن دود آن در محوطه پخش می شود.

اکستازی به صورت های ۱- قرص ۲- نوشابه (حل کردن در آب یا نوشابه گازدار) ۳- استنشاقی ۴- جذب پوستی استفاده می شود.

خطرات: گرمازدگی، چون بیشتر در پارتی ها استفاده می شود و در پی فعالیت شدید مانند رقصیدن سبب افزایش شدید گرمای بدن می شود که بسیار خطرناک است و فرد ممکن است برای رفع تشنگی، آب فراوان بنوشد که این خود سبب رقیق شدن بیش از حد خون و از میان رفتن تعادل سدیم خون شده و سبب تورم اعضاء بدن مثل مغز می شود و در نهایت موجب مرگ می شود و آثاری مانند توهم گویی، استفراغ و تشنج را در پی دارد.

بزرگی مردمک چشم مهم ترین علامت در مصرف اکستازی و کریستال است.

باورهای غلط در مورد اکستازی:

۱- اکستازی بی خطر است.

۲- شما را آرام می کند.

۳- درک شما را افزایش می دهد.

۴- کمک می کند که شما شاد باشید.

۵- شما بهتر در دید مردم جلوه می کنید.

هشدار: هرگز به یک مهمانی مشکوک نروید. زیرا، نوشابه هایی که به شما تعارف می شود و بوی عطر خاصی که در مهمانی استنشاق می کنید و آدامسی که به شما داده شود و سیگاری که به شما تعارف می شود هر کدام می تواند حاوی مقادیر زیادی از اکستازی باشد.

ال اس دی (LSD) (قرص اسید- برچسب- قند)

نحوه استعمال: تزریق- خوراکی- استنشاق- دود کردن

خطرات: حالت پرواز یا نئشه گی حاصل از آن می تواند خوشایند باشد اما یک تریپ (مسافرت یا پرواز) بسیار وحشت آور است زیرا افسردگی، روانپریشی، جنون، تشنج، مرگ و خودکشی همراه دارد.

هروئین چیست؟هروئین خالص گرد سفیدرنگی است که طعم بسیار بدی دارد. هروئین معمولاً با مواد دیگری مانند نشاسته، پودر شکر، پودر تالک، پودر شیر، آرد و گچ و غیره ترکیب می گردد. هروئین می تواند قهوه ای و یا مانند قیر تیره باشد.

نحوه استعمال: دود کردن، تزریق وریدی، استنشاق

خطرات: بسیار اعتیادآور است و هپاتیت، ایدز را همراه دارد و استعمال بیش از حد آن، تنفس را متوقف کرده و سبب مرگ می شود وچون با مواردی مانند گچ، آرد و غیره ترکیب می شود استعمال تزریقی آن سبب ایجاد حساسیت در بدن و خارش شدید می شود. صدمه به قلب و عروق خونی، عفونت، هوروئید و سوء تغذیه، آسیب به کبد و کلیه نیز از آثار استعمال هروئین است.

آمفتامین:

گرد سفیدرنگ یا خاکستری و گاهی به صورت کپسول یا قرص، برای آنکه آمفتامین  قابل دود کردن باشد آن را کریستالیزه می کنند که در این صورت به آن ICE می گویند.

نحوه استعمال: استنشاق، دود کردن، تزریق و یا حل کردن در درون مایعات و گاهی خوراکی

خطرات: در کوتاه مدت سبب احساس اضطراب، افسردگی و خستگی می شود و افزایش ضربان قلب و تنفس، اختلال در دید، خشکی دهان، سرگیجه و خشونت و مرگ ناگهانی و سکته قلبی را در پی دارد، ضمناً مصرف دراز مدت آن سبب توهم، وحشتزدگی، کاهش وزن، آسیب به مغز و حافظه، تشنج و مرگ می گردد.

کریستال(شیشه)

از مشتقات کلاسیک آمفتامین است. این ماده به اشکال مختلف خوراکی، تزریقی یا استنشاقی و تدخینی (مانند سیگار) استفاده می شود.

کریستال ماده ای شدیداً اعتیاد آور است و به شکل پودری سفیدرنگ، بدون بو و تلخ وجود دارد که به راحتی در نوشابه های الکلی و غیر الکلی حل می شود. این ماده تاثیرات خطرناکی بر روی سلامتی انسان دارد. افت حافظه، پرخاشگری و تهاجم و رفتارهای جنون آمیز و آسیب های قلبی و مغزی از عوارض مصرف آن است. مصرف این ماده حالاتی مثل هیجان زدگی، بی تابی، تکلم سریع و تند،تشنج، کاهش خواب و اشتها و افزایش فعالیت فیزیکی به وجود می آید و باعث تغییرات در دندان ها و کاهش شدید وزن می شود.

کوکائین گرد سفیدرنگی  که از برگ های خشک شده گیاه کوکا به دست می آید. با پختن کوکائین همراه با جوش شیرین ماده محذی به نام crackکراک حاصل می شود.

نحوه استعمال کوکائین: استنشاق از راه بینی، تزریق وریدی، دود کردن توسط پیپ، جویدن برگها، به کار بردن در غشاء مخاطی دهان- مهبل و مقعد.

خطرات استعمال کوکائین: استنشاق آن از راه بینی

عناوین مجرمانه:

 • ۱- کشت خشخاش و کوکا مطلقاً و کشت شاهدانه به منظور تولید موادمخدر
 • ۲- وارد کردن، ارسال، صادر کردن، تولید و ساخت انواع مخدر
 • ۳- نگهداری، حمل، خرید، توزیع، اخفاء، ترانزیت، عرضه و فروش موادمخدر
 • ۴- دایر کردن یا اداره کردن برای استعمال موادمخدر
 • ۵- استعمال موادمخدر به هر شکل و طریق، مگر در مواردی که قانون مستثنی کرده باشد.
 • ۶- تولید، ساخت، خرید، فروش، نگهداری آلات و ادوات و ابزار مربوط به ساخت و استعمال موادمخدر
 • ۷- فرار دادن یا پناه دادن متهمین، محکومین موادمخدر که تحت تعقیب اند و یا دستگیر شده اند.
 • ۸- امحاء یا اخفاء ادله جرم مجرمان
 • ۹- قرار دادن موادمخدر یا آلات و ادوات استعمال در محلی به قصد متهم کردن دیگران.

پاسخ دهید