وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

کارت ملي نداريد،گواهي بگيريد

نویسنده روزنامه جام جم
۰۳ تير ۱۳۸۷

رئيس سازمان ثبت احوال با بيان اين که از ديروز شنبه کارت ملي به عنوان تنها مدرک شناسايي و احراز هويت براي ايرانيان، در تمام سيستم هاي اجرائي، ‌اداري و خدماتي و اقتصادي مورد استفاده قرار گرفته است گفت: افراد فاقد کارت ملي مي توانند در شرايط اضطرار براي دريافت گواهي موقت مراجعه کنند.
به گزارش واحد مرکزي خبر ،‌ آيت اللهي با اشاره به اين که درصد کمي از افراد هنوز کارتشان صادر نشده است يا درخواست نداده اند افزود: اگر کسي درخواست کارت ملي داده‌ ، اما به هر علتي کارت به دستش نرسيده است به پايگاه اينترنتي سازمان ثبت احوال به‌ آدرس www.sabteahval.org مراجعه کند.

وي گفت: اين پايگاه اينترنتي، افراد را در خصوص اين که کارت ملي آنان در کجا قرار دارد، راهنمائي مي کند.

آيت اللهي افزود: افراد اگر از اين طريق به نتيجه نرسيدند، در شرايط اضطرار مي توانند با در دست داشتن رسيد کارت ملي و شناسنامه ، براي گرفتن گواهي موقت ، به نزديکترين واحد ثبت احوال محل زندگي خود مراجعه کنند و از طرفي پيگيريهاي بعدي در خصوص کارت اين شخص انجام مي شود.

رئيس سازمان ثبت احوال کشور درباره افرادي که تاکنون درخواست کارت ملي نداده اند نيز گفت : اين افراد بايد در ابتدا درخواست خود را براي دريافت کارت ملي در تهران و شهرهاي بزرگ به مناطق پستي و در شهرهاي کوچک به ادارات ثبت احوال تحويل دهند .

او افزود : اين افراد نيز درشرايط اضطرار مي توانند براي دريافت گواهي موقت اقدام کنند .

آيت اللهي درباره افرادي که کارت ملي خود را گم کرده اند نيز گفت : اين افراد مي توانند در شرايط اضطرار و عجله براي استفاده از کارت ملي ، به ثبت احوال مراجعه و اعلام مفقودي کنند و درخواست خود را مبني بر صدور کارت ملي المثني به ثبت احوال تحويل دهند و با رسيد آن براي گرفتن گواهي موقت اقدام کنند .

وي اضافه کرد: پس از اعلام مفقودي کارت ملي ، آن کارت در سازمان ثبت احوال به عنوان کارت غير معتبر تلقي مي شود و اگر فرد کارت اول خود را پيدا کرد بايد مجدد به ثبت احوال مراجعه کند و پيدا شدن کارت خود را براي اعتبار مجدد، اطلاع دهد و اگر تصميم به استفاده از کارت ملي المثني گرفت، بايد کارت اول خود را براي امحاء، تحويل دهد.

رئيس سازمان ثبت احوال کشور درباره زمان صدور کارت ملي براي دسته از افراد گفت: اگر مشخصات سند سجلي افراد با شناسنامه آنان مغايرت داشته باشد، ادارات ثبت احوال موظفند با دعوت از فرد، براي نام خانوادگي او کسب تکليف کنند.

او با بيان اين که در اينگونه موارد و در صورتي که افراد مشخصات شناسنامه را اصل بدانند بايد سند سجلي اصلاح شود افزود: اين اصلاح حدود دو ماه طول مي کشد.

آيت اللهي افزود: اما اگر افراد اعمال مشخصات سند سجلي را خواستار باشند، کارت ملي آنان بلافاصله صادر مي شود.

وي با بيان اينکه فاصله زماني توليد کارت ملي به روز است و تعداد درخواستها کمتر از ظرفيت يک روز کاري است گفت: به عنوان مثال روز گذشته 14 هزار درخواست کارت ملي داشتيم درحالي که ظرفيت روزانه صدور کارت ملي 40 هزار کارت است که به محض ورود درخواست در سيستم ، همان روز توليد مي شود.

رئيس سازمان ثبت احوال کشور گفت: براي افرادي که رسيد کارت ملي مي کنند، ‌اگر خود افراد پيگير باشند، صدور کارت ملي آنان حدود 2 روز و اگر با پست ارسال شود يک هفته و افرادي که تاکنون درخواست نداده باشند ، حدود دو هفته صدور کارتشان طول مي کشد.

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.