وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

ثبت نام آزمون وکالت 93 شروع شد

به اطلاع متقاضيان محترم مي‌رساند كانونهاي وكلاي دادگستري ايران (عضو اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري ايران- اسکودا) متشكل از كانون وكلاي دادگستري مرکز، آذربايجان شرقي، فارس و كهكيلويه و بويراحمد، اصفهان، آذربايجان غربي، مازندران، خراسان رضوي، شمالي و جنوبي، گيلان، قزوين، خوزستان، كرمانشاه و ايلام، همدان، قم، كردستان، گلستان، اردبيل، مرکزي، بوشهر، زنجان، لرستان، کرمان، البرز و چهارمحال و بختياري از طريق آزمون كتبي و طبق مقررات و قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت مصوب سال 1376 به تعداد مورد نياز به شرح ذيل و با توجه به موارد زير كارآموز وكالت مي‌پذيرند.
1- تعداد پذيرش کارآموز وکالت  به تفکيک هر کانون و کد کانون‌ها :
کد کانون
نام کانون
ظرفيت پذيرش
1
مرکز شامل استانهاي تهران، سمنان، يزد، هرمزگان و سيستان و بلوچستان
جمعاً 1000 نفر
2
آذربايجان شرقي
 120 نفر
3
فارس و كهكيلويه و بويراحمد
جمعاً 136 نفر
4
اصفهان
130 نفر
5
آذربايجان غربي
56 نفر
6
مازندران
72 نفر
7
خراسان رضوي, شمالي و جنوبي
جمعاً  120 نفر
8
گيلان
50 نفر
9
قزوين
75 نفر
10
خوزستان
150 نفر
11
کرمانشاه و ايلام
جمعاً 25 نفر
12
همدان
35 نفر
13
قم
20  نفر
14
كردستان
30 نفر
15
گلستان
45  نفر
16
اردبيل
50 نفر
17
مرکزي (اراک )
25 نفر
18
بوشهر
45 نفر
19
زنجان
30 نفر
20
لرستان
40 نفر
21
کرمان
176 نفر
22
البرز
100 نفر
23
چهارمحال و بختياري
40 نفر
(ظرفيت‌هاي اعلام شده با احتساب سهميه ايثارگران ميباشد و تغيير کد کانون پس از اولين ثبت نام به هيچ وجه ممکن نيست. بنابراين داوطلبان محترم بايد با بررسي و مطالعه و دقت کامل اقدام به ثبت نام کنند در صورت  ثبت نام مکرر، ثبت نام داوطلب کلا کان لم يکن تلقي خواهد شد.)
2- مواد امتحاني:
 آزمون،كتبي، يک مرحله اي، به صورت تستي و ضرائب دروس آن به شرح ذيل مي‌باشد:
رديف
نام دروس
ضريب
1
حقوق مدني
3
2
آيين دادرسي مدني
3
3
حقوق جزاي عمومي و اختصاصي
2
4
آيين دادرسي كيفري
2
5
حقوق تجارت
2
6
اصول استنباط حقوق اسلامي
1
3 -شرايط شركت در آزمون و اخذ پروانه كارآموزي وكالت:
1-3 تابعيت جمهوري اسلامي ايران.
2-3 دارا بودن دانشنامه ليسانس يا بالاتر حقوق (از دانشكده‌هاي حقوق داخل يا خارج كشور كه مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات وفناوري) يا دانشنامه ليسانس فقه و مباني حقوق اسلامي يا معادل آن از دروس حوزوي و دانشگاهي با تاييد مرجع صالح.
تبصره 1 : كساني كه فاقد مدرك كارشناسي حقوق, فقه و مباني حقوق اسلامي يا معادل آن از دروس حوزوي و دانشگاهي با تاييد مرجع صالح بوده و فقط داراي مدارك بالاتر آن هستند حق شركت در آزمون را ندارند بنابراين از ارائه مدارك بالاتر به جز مدارك كارشناسي عنوان شده خودداري نمايند.
تبصره 2 : مدرک معادل حوزوي مدرکي است که مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري باشد.
تبصره 3:  دارندگان مدارک کارشناسي ناپيوسته حقوق در صورت داشتن مدرک کارداني حقوق اجازه شرکت در آزمون وکالت را دارند .
    3-3 – شرايط سني : پروانه کارآموزي وکالت دادگستري در حوزه قضائي استان تهران فقط به کساني داده مي‌شود که هنگام ثبت‌نام سن آنها از چهل (40) سال تمام بيشتر نباشد. براي ساير حوزه‌هاي قضائي پروانه کارآموزي به کساني داده مي‌شود که هنگام ثبت نام  سن آنها ا ز پنجاه (50) سال تمام بيشتر نباشد.
4-3 براي اشخاصي پروانه كارآموزي صادر مي‌شود كه داراي شرايط مندرج در قوانين و مقررات ناظر بر وکالت باشند.
4 مدارك مورد نياز جهت ثبت نام:
1-4 اسكن تصوير مدرک تحصيلي ليسانس، منطبق با بند2-3 و تبصره‌هاي آن،  بدون حاشيه‌هاي زايد و با فرمت jpg    و با سايز حدود 595 در 842 pixels و با وضوح تصويري dpi72.
تبصره 1: متقاضيان از اسکن گواهي تعداد واحدهاي گذرانده شده خودداري نمايند زيرا  فقط گواهي فارغ التحصيلي يا  دانشنامه مبناي مجوز شركت در آزمون مي‌باشد بنابراين دانشجويان ترم آخر و كساني كه در گواهي صادر شده توسط دانشگاه مربوط در مورد آنها كلمه”فارغ التحصيل”  يا ” دانش آموخته ” قيد نشده  باشد حق شركت در آزمون را نخواهند داشت.
تبصره 2: دارندگان مدارک کارشناسي ناپيوسته مي‌بايست علاوه بر مدرک کارشناسي ناپيوسته اسکن  مدرک کارداني  خود را در قسمت مربوطه ارسال  نمايند.
2-4- اسكن تصوير كارت يا گواهي  پايان خدمت يا معافيت دائم بدون حاشيه‌هاي زايد و با فرمت jpg    و با سايز حدود 213 در 312 pixels و با وضوح تصويري 72 dpi .
تبصره: دارندگان معافيت‌هاي تحصيلي، مربوط به دانشگاهها و موسسات آموزش عالي و حوزه‌هاي علميه و به طور کلي افراد فاقد گواهي پايان خدمت يا معافيت دائم، تحت هيچ شرايطي حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.
3-4- هزينه ثبت نام  مبلغ 750.000 (هفتصدو پنجاه هزار) ريال مي‌باشد.
تبصره :  واريز هزينه ثبت نام از طريق کارتهاي  بانکي عضو شبکه شتاب و سيستم آنلاين ثبت نام اينترنتي در زمان تعيين شده و سايت سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به بند 1-5 و2-5 اين آگهي و دستورالعمل مقرر انجام خواهد گرفت.
4-4- اسكن عکس متقاضي    
داوطلبان محترم مي‌بايست تصوير عكس خود را كه در سال جاري گرفته شده باشد، در اندازه‌هاي 4×3 جهت اسکن، بدون حاشيه‌هاي زايد و با فرمتjpg   و با سايز حداقل 200 در 300 تا حداكثر 300 در 400 pixels تهيه نمايند و حجم فايل تهيه شده نبايد از 70 كيلو بايت بيشتر شود. همچنين تصوير داوطلب بايد واضح، مشخص و فاقد اثر مهر و هر گونه منگنه باشد. حتي‌الامكان عكس‌ها سياه و سفيد يا در صورت رنگي بودن داراي زمينه سفيد باشد.
5-4- سهميه رزمندگان و ايثارگران
با توجه به تصويب قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران، هر يک از داوطلبان متقاضي سهميه رزمندگان و ايثارگران مي‌توانند بر اساس شرايط خود در بندهاي “الف” تا “ت”، متقاضي استفاده از سهميه شوند.
گزينش داوطلبان واجد شرايط براساس اين قانون صورت مي‌گيرد.
الف- خانواده شاهد يعني خانواده‌هاي معظمي که در راه اعتلاي اهداف عاليه انقلاب اسلامي و مبارزه با دشمنان انقلاب يکي ازاعضاي خانواده شان ( پدر، مادر، همسر، فرزند) شهيد يا مفقود الاثر يا اسيرشده باشد.
ب- جانبازان بيست و پنج درصد و بالاتر
پ – آزادگان با شش ماه سابقه اسارت
ت- رزمندگان با شش ماه سابقه حضور در جبهه
تبصره 1: داوطلبان استفاده کننده از سهميه‌هاي بنياد شهيد، سازمان بسيج مستضعفين و جهاد کشاورزي، در صورت عدم تاييد سهميه به واحدهاي تابعه شهرستان محل تشکيل پرونده ذيربط مراجعه نمايند.
تبصره 2: جانبازان 25% به بالا، آزادگان با شش ماه سابقه اسارت، پدر و مادر و فرزندان و همسران شهدا، مفقودين و اسرا براي استفاده از سهميه مربوط بايد بر اساس ضوابط نسبت به تکميل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامي اقدام نمايند. اين قبيل داوطلبان بايستي در فرم تقاضانامه ثبت نام اينترنتي نسبت به علامتگذاري بند مربوطه اقدام نمايند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از ثبت‌نام به ارگان بنياد شهيد و امور ايثارگران براي تاييد سهميه ارسال گردد و نيازي به مراجعه به سايت ايثار ندارند.
تبصره 3: رزمندگان (با حداقل 6 ماه حضور در جبهه) جزو سهميه رزمندگان محسوب و تابع ضوابط مربوط به سهميه رزمندگان مي‌باشند.
رزمندگاني که از تاريخ 31/6/1359 لغايت 31/6/1367 حداقل شش (6) ماه متوالي يا متناوب داوطلبانه در مناطق عملياتي جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل حضور داشته اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذيربط ( سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد کشاورزي) نسبت به تکميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان اقدام نمايند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران ( سازمان بسيج مستضعفين ) و يا وزارت جهاد کشاورزي مورد تاييد نهايي قرار گيرد.
تبصره 4: آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پيماني، و وظيفه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران که از تاريخ 31/6/1359 تا 31/6/1367 حداقل 6 ماه پيوسته يا متناوب به صورت  داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته اند با تاييد بالاترين مقام هريک از نيروهاي مسلح ( ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، نيروي انتظامي، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و ستاد کل نيروهاي مسلح ) مي‌توانند از مزاياي اين قانون استفاده نمايند. اين قبيل افراد مي‌توانند ابتدا به واحدهاي متبوع مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهميه ايثارگران در آزمون مربوط را تکميل نمايند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت نام توسط ستاد کل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران موردتاييد نهايي قرار گيرد. اين قبيل داوطلبان لازم است ضمن علامتگذاري در بند مربوطه در تقاضانامه ثبت نامي نسبت به درج کد پيگيري 12 رقمي در محل مربوط اقدام نمايند.
تبصره 5: داوطلبان محترم به تعريف اسير و آزاده در ماده 1 قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران به شرح آتي توجه نمايند:
اسير: به كسي اطلاق مي‌شود كه در راه تكوين، شكوفايي، دفاع و حفظ دستاوردهاي انقلاب اسلامي و كيان جمهوري اسلامي ايران، استقلال و تماميت ارضي كشور، مقابله با تهديدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار در داخل و يا خارج از كشور گرفتار آمده و هويت و وضعيت وي مورد تأييد مراجع صلاحيتدار قرار گيرد.
آزاده: به كسي اطلاق مي‌شود كه در راه تكوين، شكوفايي، دفاع و حفظ دستاوردهاي انقلاب اسلامي و كيان جمهوري اسلامي ايران، استقلال و تماميت ارضي كشور، مقابله با تهديدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار در داخل و يا خارج از كشور اسير شده و سپس آزاد شود. همچنين كليه افرادي كه از تاريخ 28/5/1348تا 16/11/1357 با الهام از مبارزات و مجاهدات امام خميني (ره) به دلايل امنيتي، مذهبي يا اتفاقات سياسي ديگر حداقل به مدت سه ماه در بازداشت يا حبس قطعي بوده‌اند.
لذا فرزندان، همسران، پدر و مادر آزادگان مشمول استفاده از سهميه اُسرا  در قسمت الف بند 5-4  نمي‌باشند.
تذکرات مهم درخصوص سهميه رزمندگان و ايثارگران
1 – مناطق عملياتي بر اساس مصوبه شوراي عالي دفاع تعيين مي‌شود.
2- فرزندان و همسران رزمندگان (داوطلباني که پدر، مادر آنان فقط داراي مدت حضور در جبهه مي‌باشند) مشمول استفاده از سهميه رزمندگان  نمي‌باشند .
3 – کد پيگيري 12 رقمي ارگان استفاده کننده از سهميه رزمندگان (حسب مورد سپاه پاسداران و يا نيروهاي مسلح)، براي هر آزمون و هر سال متفاوت است .لذا داوطلبان مي‌بايست براي اين  آزمون، کد پيگيري جديد از ارگان ذيربط دريافت دارند.
4- داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ستاد کل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، لازم است پس از تکميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان، نسبت به دريافت کد پيگيري 12 رقمي از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلي که در تقاضانامه ثبت نام اينترنتي در نظر گرفته شده است، درج نمايند.
5- طبق قسمت اخير ماده 59 قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران « واجد شرايط بودن» داوطلبان، شرط استفاده از سهميه است. بنابراين وضعيت داوطلبان محترم بايد بر ماده 2 قانون کيفيت اخذ پروانه وکالت و ساير شرايط قانوني ايجابي و سلبي لازم براي ورود به کارآموزي منطبق باشد و نصاب نمره قبولي نيز در مورد ايشان رعايت خواهد شد.
6- به موجب ماده 59 قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران مشمولين استفاده از سهميه ايثارگران فقط موارد چهارگانه فوق هستند .
7- بررسي شمول سهميه ايثارگري به افراد توسط سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود در نهايت، تأييد نهايي واجد شرايط بودن ايثارگران نسبت به پذيرفته شدگان اين سهميه با هيأت مديره هر کانون است.
8 – چنانچه داوطلبي در سهميه آزاد شرکت کرده باشد، اعلام بعدي او در مورد ايثارگري مسموع نخواهد بود.
9- پس از اعلام اسامي پذيرفته شدگان توسط کانون محلي، اصل گواهي ايثارگري صادر شده از مرجع صالح مي‌بايست به کانون مربوطه تحويل داده شود .
6-4- تهيه پرينت از اطلاعات ثبت‌نامي که از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده است، الزامي است داوطلب بايد پرينت را در صورت قبولي در آزمون  به  کانون مربوط ارائه کند.
5 نحوه ثبت نام و توزيع کارت شرکت در آزمون و تاريخ آزمون:
 1-5 ثبت نام از متقاضيان منحصراً از طريق اينترنت و سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org از روز دوشنبه مورخ 14/07/1393 لغايت روز چهارشنبه مورخ 23/07/1393  انجام خواهد شد.
2-5- متقاضيان بايد براي واريز هزينه ثبت‌نام، از طريق کارت‌هاي اعتباري عضو شبکه شتاب، که رمز دوم آن فعال باشد، طبق دستورالعمل اعلام شده در سايت سازمان سنجش آموزش کشور، ودر زمان اعلام شده در بند 1-5، نسبت به پرداخت هزينه ثبت‌نام اقدام کنند.
تبصره: در اين خصوص متقاضيان ميتوانند از کارتهاي اعتباري ديگران که رمز دوم  آن فعال باشد نيز استفاده کنند.
3-5- توزيع کارت شرکت در آزمون به صورت اينترنتي انجام مي‌شود و داوطلبان بايد با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور و وارد کردن کد رهگيري و شماره پرونده خود به سيستم، کارت ورود به جلسه را دريافت کنند. زمان آغاز توزيع اينترنتي کارت و نحوه آن، زمان و مکان رفع نقص يک هفته قبل از برگزاري آزمون از طريق سايت اتحاديه سراسري کانون‌هاي وکلاي دادگستري ايران www.scoda.ir  و روزنامه اطلاعات به  اطلاع داوطلبان خواهد رسيد.
4-5 آزموندر مركز كانوني كه متقاضي در تقاضانامه ثبت نام انتخاب كرده است برگزار مي‌شود. نشاني محل برگزاري آزمون بر روي کارت شرکت در آزمون درج خواهد شد.
5-5- تاريخ آزمون روز جمعه مورخ 07/09/1393 مي باشد.
6- تذكرات لازم:
1-6- متقاضيان بايد قبل از تاريخ شروع ثبت نام از طريق اينترنت، نسبت به اسکنو آماده کردن مدارک با فرمت و مشخصات اعلام شده در بند4 اين آگهي اقدام نمايند.
2-6- مدت ثبت نام اينترنتي از تاريخ شروع، ده روز خواهد بود .
3-6- متقاضيان بايد اصل مدارک اسکن شده را نزد خود نگه داشته در صورت پذيرفته شدن به همراه ساير مدارکي که اعلام خواهد شد به کانون مربوطه ارائه نمايند.
4-6-  داوطلبان فقط در صورتي که داراي شرايط مندرج در اين آگهي باشند حق ثبت‌نام و شرکت در آزمون را خواهند داشت ضمن اينکه بايد اطلاعات وارد شده درتقاضانامه ثبت‌نام را (خصوصاً از نظر تعيين کانون مربوط و کد آن) به دقت کنترل نمايند. هزينه ثبت نام تحت هيچ شرايطي مسترد نخواهد شد.
5-6- متقاضيان بايد در پايان ثبت‌نام از اطلاعات وارد شده پرينت تهيه و درصورت قبولي آن را  به کانون مربوطه تسليم کنند. چنانچه اطلاعات اعلام شده توسط متقاضي در هنگام ثبت نام اينترنتي با آگهي آزمون منطبق نبوده و غير واقعي باشد حتي درصورت قبولي از ثبت نام آنان جلوگيري و قبولي آنان کان لم يکن تلقي خواهد شد.
6-6 صدور كارت شركت در آزمون دليل تاييد هيچ يك از مدارك داوطلب از طرف كانونهاي وكلا يا سازمان سنجش آموزش كشور نيست. بنابراين صرف قبولي در آزمون و درج نام متقاضي در رديف پذيرفته شدگان، هيچ حقي براي كسي ايجاد نخواهد كرد.
7-6- صدور هرگونه اطلاعيه درخصوص آزمون فقط در سايت اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري ايران (اسکودا) www.scoda.ir و روزنامه اطلاعات معتبر خواهد بود.
8-6- با توجه به زمان پيش بيني شده براي آماده کردن مدارک ثبت نام تأکيد مي‌شود در روزهاي آغازين پس از انتشار اين آگهي نسبت به تهيه مدارک مورد نياز اقدام شود تا در هنگام ثبت نام از طريق اينترنت براي متقاضيان از نظر زماني مشکلي ايجاد نگردد.
9-6- تغيير محل کارآموزي به هيچ عنوان ميسر نخواهد بود بنابراين داوطلبان محترم بايد با در نظر گرفتن همه ويژگي‌ها و امکانات و محدوديتهاي فردي وخانوادگي خود صرفاً در حوزه کانوني ثبت‌نام کنند که قصد کارآموزي و وکالت در محدوده آن را دارند.
10-6- محاسبه نمرات و تراز آن بر اساس استانداردهاي علمي متداول انجام خواهد شد.
11-6- ثبت‌نام و شرکت وکلاي دادگستري و کارآموزان وکالت عضو کانونهاي وکلا در آزمون ممنوع است و بر فرض شرکت و قبولي در آزمون، قبولي آنان کان لم يکن تلقي مي‌شود .
تبصره: طبق تصميم هيات مديره محترم کانونهاي مرکز، اصفهان و کردستان، کارآموزاني که در حوزه کانون مرکز (کد1)، کانون اصفهان (کد 4) و کانون کردستان (کد 14) به کارآموزي اشتغال دارند مي‌توانند در آزمونامسالمنحصراً در حوزه کانون متبوع خود شرکت کنند.
اتحاديه سراسري کانونهاي وکلاي دادگستري ايران (اسکودا)

1 دیدگاه

  1. آقایان محترم تصمیم گیرنده بنظر شما با وجود اینهمه داوطلب ایا سزاواره که شما اجازه بدهید کاراموزان هم بتونن دوباره ازمون بدهند؟!! اخه تا کی میخواید این بی عدالتی ها را ادامه بدید/واقعا هدفتون چیه.

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.