وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

قابل توجه قضات ستادی قوه قضائیه

قابل توجه قضات ستادی قوه قضائیه
با عنایت به این که یکی از اهداف مهم معاونت آموزش و تحقیقات، آموزش کارکنان قوه قضائیه اعم از اداری و قضایی می باشد که از سال 84 با هدف کمی و کیفی فعالیتهای آموزشی و تحقق اهداف آموزش در برنامه دوم توسعه قضایی، از جمله نظام‌مندسازی فعالیتهای آموزشی، فراگیرسازی فعالیتهای آموزشی، ارتقاء کیفیت فعالیتهای آموزشی، مستندسازی سوابق آموزشی و ارتقاء ساز و کار انگیزشی برنامه های آموزشی تدوین گردید و هم اکنون بخش عظیمی از قضات و کارمندان قوه قضائیه تحت پوشش آموزشهای مربوطه قرار دارند.
بدیهی است صدور گواهی آموزشی و استفاده از امتیازات 800 ساعت آموزشی بدین صورت است که متقاضی باید 200 ساعت دروس عمومی ، 140 ساعت دروس مشترک شغلی، 200 ساعت دروس اختصاصی، 60 ساعت دروس تخصصی و 100 ساعت دروس بهبود مدیریت و 100 ساعت نیز برای پایان نامه را بگذراند تا  بتواند از امتیازات لازمه طرح بهره مند شود.
و با توجه به ذیل بند 6-3-3 موافقت نامه شماره 26553/1803 مورخ 23/2/1383 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که در تاریخ 12/3/83 به تصویب ریاست وقت قوه قضائیه رسیده است که
 ارائه پیشنهاد جدید، ابتکار، تألیف، ترجمه کتب و مقالات حقوقی در صورتی که منتهی به بهره وری در کار قضایی و بهبود عملکرد فردی و سازمانی شود می تواند تا معادل 200 ساعت آموزش برای هر فرد محاسبه شود.
علیهذا با توجه به مصوبه فوق معاونت اموزش و تحقیقات قوه قضائیه مبادرت به تشکیل کمیسیون معادل سازی کارهای تحقیقاتی نمود و طی مصوبه 21/7/1388 شورای مدیران اختیار تشکیل کمیته فرعی معادلسازی کارهای تحقیقاتی قضات ستادی را به اداره کل آموزش قضات محول نمودند، در این راستا کمیته مذکور با ابلاغ معاون محترم آموزش و تحقیقات قوه قضائیه و با ترکیب ذیل در آن اداره کل تشکیل شده است:
1-     آقای غلامرضا موحدیان؛ مدیرکل آموزش قضات و رئیس کمیته
2-     حجت الاسلام والمسلمین آقای محمد مصدق؛ مشاور معاون آموزش و نماینده معاونت
3-     آقای فاضل نوری؛ مستشار معاونت آموزش قوه قضائیه و عضو کمیته
4-     آقای دکتر احمدی موحد؛ عضو دادگاه عالی انتظامی قضات و عضو کمیته
5-     حجت الاسلام والمسلمین آقای یداله رحیمی؛ رئیس اداره آموزش ضمن خدمت و عضو کمیته
لذا از همکاران قضایی شاغل در ستاد قوه قضائیه که قصد استفاده از مزایای مزبور را دارند درخواست می شود ضمن تکمیل پرسشنامه موضوع دستورالعمل که پیوست می‌باشد تقاضای واگذاری کارهای تحقیقاتی به منظور احتساب در سوابق آموزشی را درخواست نمایند. ضمناً به نکات ذیل توجه فرمایند.
شرایط تقاضای واگذاری کار تحقیقی به شرح ذیل است:
1-      داشتن حداقل 5 سال سابقه کار قضایی با احتساب کارآموزی قضایی
2-      تکمیل پرسشنامه پژوهشی پیوست
پرسشنامه هایی که طرح تحقیقی را به صورت گروهی (حداکثر 3 نفره) پیشنهاد می دهند، باید حاوی مشخصات تمامی پیشنهاد دهندگان بوده و از نظر محتوایی به گونه ای باشد که اقتضای کار تحقیق گروهی را دارا باشند و نیز نقش و سهم هر یک از اعضاء در آن مشخص باشد.
3-      اولویت موضوع های آموزشی، در ارتباط با مسائل مطرح در سطح قوه قضائیه نظیر موارد ذیل است:
–         اطاله دادرسی (ماهیت، علل، آثار، موانع، راه حل ها، تجربه سایر کشورها و …)
–         جرم زدایی (مبانی، ماهیت، آثار، چگونگی، تجربه  سایر کشورها و …)
–         حقوق شهروندی (ماهیت، عوامل تهدیدکننده و تقویت کننده راه حلها، تجربه سایر کشورها و …)
–         جایگزینهای حبس (مبانی، انواع، ویژگی ها، تجربه سایر کشورها و …)
–         محاکم تخصصی (انواع، چگونگی، کارکردها، مبانی، تجربه سایر کشورها و …)
–         پیشگیری از جرم (مبانی، چگونگی، راهکارها، تجربه سایر کشورها و …)
–         توسعه قضایی (مفهوم شناسی، آسیب شناسی، روش شناسی، تجارب تاریخی و …)
–         تدوین کتب و منابع آموزشی برای هریک از مشاغل قضایی و اداری دادگستری
–         مبارزه با مفاسد اقتصادی
–         ادله اثبات الکترونیکی و …
–         مسایل مطروحه در نشستهای قضایی و …
در ضمن چنانچه همکاران محترم قضایی کتاب، مقاله، کار تحقیقی دارند که سابقاً منتشر و یا در مراکز علمی و آموزشی و یا دانشگاهها و مجلات عرضه شده نیز می‌توانند درخواست خود را به همراه کار تحقیقی مزبور جهت معادل سازی آن با ساعات آموزشی و بهره‌مندی از مزایای آموزشی ارسال دارند. به علاوه همکاران متقاضی باید طرح پیشنهادی خود را به گونه ای تهیه نمایند که حاوی پاسخ به سوالهای پرسشنامه پیوست باشد و در موعد مقرر به دبیرخانه کمیته فرعی معادلسازی کارهای تحقیقاتی مستقر در اداره کل آموزش قضات به آدرس خیابان مطهری، خیابان ترکمنستان، خیابان شهید احمدیان، بن بست آزادگان ارسال نمایند. ضمناً در صورت هرگونه پرسش می‌توانید با شماره تلفن 88401667 تماس حاصل نمایند.

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.