وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

سوالات وكالت 89 مستند به قوانين بود.آزمون 90 كانون مركز و همدان دومرحله‌اي است

بهمن كشاورز:‌

سوالات وكالت 89 مستند به قوانين بود
آزمون 90 كانون مركز و همدان دومرحله‌اي است
حداكثر همكاري با تدوين كنندگان قانون وكالت خواهد شد

رييس اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري (اسكودا) گفت:‌ كانون‌هاي وكلاي دادگستري مركز و همدان آزمون وكالت سال 1390 خود را به صورت دو مرحله‌اي برگزار خواهند كرد. بهمن كشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره مهمترين مصوبات جلسه روز پنج‌شنبه شوراي اجرايي اتحاديه، گفت: با توجه به استعلامي كه از كانون‌ها در مورد يك يا دو مرحله‌اي بودن امتحان سال 1390 آنها شده بود پاسخ دو كانون مركز و همدان حكايت از تصميم آنها به برگزاري دو مرحله آزمون 90 داشت و بنابراين ساير كانون‌ها آزموني در يك مرحله و با سوالات تستي همانند آنچه تاكنون انجام شده خواهند داشت و دو كانون مذكور مرحله دوم را اجرا خواهند كرد كه كيفيت و جزييات آن را خود تعيين خواهند كرد.

وي با اشاره به اينكه اكنون امكان بررسي تفصيلي سوالات و جواب‌ها فراهم شده است، درباره نتايج اين بررسي تصريح كرد: مي‌توانم بگويم همه سوالات مستند و متكي به قوانين و تفسيرهاي رسمي آنهاست. پرسش‌هاي اصول فقه هم كلا كاربردي و با مراجعه به متن قوانين است.

رييس اتحاديه‌ي سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري در پاسخ به اين سوال كه بعضي از داوطلبان سوالات را مشكل و زمان پاسخگويي را كم ارزيابي كرده‌اند، گفت: موضوع آساني و سختي امري نسبي است و در مورد همه امتحان‌دهندگان يكسان است. بحث زمان نيز همين‌گونه است و آنچه كه مديريت زمان ناميده مي‌شود در امتحانات به ويژه آزمون‌هايي كه جنبه مسابقه دارد جزيي از آزمون است و اين نيز عموميت دارد و براي همه يكسان است.

كشاورز افزود: با توجه به اينكه هدف، انتخاب بهترين‌هاست اين موارد نمي‌تواند چندان به عنوان ايراد مطرح شود. تفاوت قضيه در آزمون‌هايي كه جنبه مسابقه دارد، فقط در اين است كه مثلا در امتحانات با سوالات دشوار و زمان محدود نفر اول نمره 16 و نفر آخر نمره 10 دريافت مي‌كند. حال آنكه در امتحاني با سوالات بسيار آسان و زمان بيشتر ممكن است اولين نفر با نمره 20 و آخرين نفر با نمره 17 انتخاب شود ولي در هر دو حالت بهترين‌ها انتخاب خواهند شد.

وي درباره مصوبات جلسه روز پنج‌شنبه شوراي اجرايي افزود: قبلا گمان مي‌رفت مراجعه داوطلبان به كانون‌هايي كه براي كارآموزي در آن كانون امتحان داده‌اند به منظور آگاهي از سوالات و پاسخ‌هاي صحيح آسان‌تر خواهد بود زيرا تصور مي‌شد بسياري از داوطلبان ممكن است به سايت دسترسي نداشته باشند و مراجعه حضوري برايشان آسان‌تر باشد. سوالات با گزينه‌هاي صحيح در اختيار كانون‌ها قرار گرفته بود اما بررسي آماري مراجعات تلفني نشان داد كه احتمالا مراجعه به سايت براي اكثريت بزرگي از داوطلبان ممكن است آسان‌تر باشد.

رييس اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري افزود: از طرفي عدم درج سوالات و پاسخ آنها در سايت ممكن بود باعث برخي سوءتفاهم‌ها، سوءتعبيرها و متاسفانه سوءاستفاده‌ها بشود. بنابراين در اين جلسه، شوراي اجرايي با اكثريت آراء تصميم گرفت سوالات با تعيين گزينه صحيح در سايت درج شود و اين تصميم بلافاصله اجرا شد.

كشاورز خاطر نشان كرد: داوطلبان آزمون با مراجعه به سايت اسكودا ملاحظه خواهند كرد كه در زير هر سوال گزينه صحيح با فونت درشت‌تر مشخص شده است. وي يادآور شد: يك مورد نيز به علت اشتباه در تايپ و تصحيح حذف و مقرر شده نمره آن بين ساير پرسش‌ها پخش شود كه اين امر نيز در سايت منعكس است.

رييس اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري تصريح كرد: سال آينده صرفا داوطلباني كه معافيت دائم يا كارت پايان خدمت نظام وظيفه داشته باشند مي‌توانند در آزمون ورودي كانون‌ها شركت كنند و اين در مورد همه كانون‌ها صادق است. بنابراين دوستاني كه چنين ويژگي ندارند از صرف وقت و هزينه در اين خصوص خودداري كنند. كشاورز ادامه داد: موضوع ديگر بحث طرح تقديمي نمايندگان مجلس در خصوص قانون وكالت بود كه مقرر شد حداكثر همكاري و هماهنگي جهت تكميل و بهينه‌سازي طرح مذكور به نحوي كه در بردارنده همه ويژگي‌هاي مثبت يك قانون وكالت و فاقد هر گونه ايراد و اشكال باشد و در عين حال نظارت قوه قضاييه، استقلال كانون‌ها و از همه مهمتر حق دفاع مردم را تامين كند، با اشخاص و افراد ذي‌ربط و ذي‌مدخل در اين موضوع به عمل آيد.

وي با بيان اينكه قرار است در 15 ارديبهشت 90 در شهر اصفهان كنگره ملي وكلا برگزار شود، گفت: شوراي اجرايي موافقت كرد يكي از حاميان (اسپانسر) اين كنگره باشد.اطلاع‌رساني در مورد اين كنگره از طريق دبير آن صورت خواهد گرفت. رييس اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري (اسكودا) از ديگر مسائل مطرح شده در جلسه شوراي اجرايي اتحاديه را قدرداني از هيات مديره و اعضاي كانون وكلاي دادگستري مازندران به خاطر برگزاري بسيار مطلوب و مهمان‌نوازي آنها در آخرين همايش هيات عمومي اسكودا عنوان كرد و گفت: همچنين شوراي اجرايي به نيابت از كانون‌هاي وكلا ضايعه درگذشت پدر جناب آقاي مندني‌پور رياست كانون فارس و نايب رييس اسكودا را به ايشان تسليت گفت.

1 دیدگاه

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.