وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

داوطلبان ذکور دارای معافیت تحصیلی می‌توانند در آ‌زمون وکالت 89 شرکت کنند

رييس اتحاديه سراسري کانون‌هاي وکلاي دادگستري خبر داد: با توافق بيشتر کانون‌هاي وکلاي دادگستري تصميم گرفته شد داوطلبان ذکور داراي معافيت تحصيلي بتوانند در آزمون وکالت 89 شرکت کنند.

بهمن کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي ايسنا در پاسخ به سوالي درباره امکان شرکت دارندگان معافيت تحصيلي به علت تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد و دکترا در آزمون وکالت 89 اتحاديه گفت:‌ با توجه به اين‌که تغيير در شرايط تاحدي دير اعلام و باعث نگراني و ناراحتي اينگونه داوطلبان و خانواده‌هاي ايشان شده بود اکثريت قريب به اتفاق کانون‌هاي وکلاي دادگستري ايران به طور فوري و فوق العاده تصميم گرفتند امسال هم اجازه شرکت اينگونه داوطلبان را در آزمون ورودي کانون‌هاي وکلا در سال 1389 بدهند.

وي افزود:‌ در نتيجه دانشجويان ذکور مقطع دکتري ورودي سال 1387 به بعد و دانشجويان ذکور مقطع کارشناسي ارشد ورودي سال 1388 به بعد مي‌توانند در صورتي که ساير شرايط مندرج در آگهي ثبت نام را داشته باشند با ارايه اسکن تصوير کارت معافيت تحصيلي در اين دو مقطع که بايد بدون حاشيه‌هاي زائد و با فرمت jpg با سايز حدود 213 در 312 پيکسل و با وضوح تصويري 72 dpi باشد، براي شرکت در آزمون همانند سايرين و با دادن ساير مدارک ثبت نام کنند.

کشاورز با بيان اينکه يک کانون صرفا با شرکت اين افراد در آزمون موافقت کرده و يک کانون نيز کلا مخالف بوده است، افزود: کانوني که صرفا با شرکت اين افراد در آزمون موافقت کرده در صورتي که کساني از اين گروه قبول شوند- با توجه به مستقل بودن کانون‌هاي وکلا- در مورد آنها بر مبناي ضوابط داخلي خود عمل خواهند کرد.

رييس اتحاديه سراسري کانون‌هاي وکلاي دادگستري خاطرنشان کرد:‌ در عين حال تسليم پروانه وکالت به اين افراد پس از پايان دوره کارآموزي و قبولي در اختبار منوط به ارايه کارت معافيت دائم يا پايان خدمت خواهد بود.

کشاورز در پاسخ به اين سوال که چه کانون‌هايي با شرکت در آزمون مخالفت کرده‌اند يا صرفا اجازه شرکت در آزمون را داده‌اند و آيا اين موضوع مي‌تواند در حال حاضر براي داوطلبان که خواهان شرکت در آن کانون‌ها هستند مشکلي ايجاد کند؟ گفت:‌ بديهي است کساني که در آزمون پذيرفته شوند به هر حال قبول شده محسوب خواهند شد. آنچه ممکن است متفاوت باشد اين است که ممکن است کانون‌هاي مذکور صرفا حق ايشان را براي شروع کارآموزي محفوظ نگه دارند و شروع کارآموزي شان را منوط به انجام خدمت يا ارايه کارت معافيت دائم کنند.

وي افزود: کانوني هم که به طور اطلاق مخالفت کرده است، با توجه به اينکه نظر اکثريت قريب به اتفاق، تجويز شرکت اينگونه داوطلبان در آزمون بوده، قاعدتا از نظر جمع پيروي خواهد کرد اما اينکه از نظر ضوابط داخلي خود در مورد قبول شدگان احتمالي چگونه عمل کند تابع تصويب هيات مديره اين کانون خواهد بود. بنابراين تعيين موارد با ذکر نام موجبي ندارد.

رييس اتحاديه سراسري کانون‌هاي وکلاي دادگستري در پايان خاطرنشان کرد: مسايل مربوط به آزمون ورودي سال 1390 کانون‌هاي وکلاي دادگستري در دستور همايش هيات عمومي اسکودا که در آبان ماه در مازندران برگزار خواهد شد قرار داده شده بنابراين هر نوع تغييري در شرايط از هر قبيل بلافاصله بعد از همايش مذکور از طريق رسانه‌ها به اطلاع همگان خواهد رسيد و طبعا در آزمون همان ضوابط عينا اجرا خواهد شد.

http://www.icbar.ir/tabid/119/ctl/Edit/mid/539/Code/337/language/en-US/Default.aspx

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.