وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

مدير كل آموزش قضات درگفت‌وگوبا ماوي:آزمون داوطلبان تصدي قضا نهم مهر ماه برگزارمي‌شود

مدير كل آموزش قضات با اشاره به ثبت نام بيش از  ‌١٩ هزار داوطلب درآزمون تصدي امر قضا اظهار داشت:‌ ارتقا و تحقق رويكرد نخبه گزيني براي تربيت قضات قوي وتوانمند مستلزم اين است كه ورودي منابع انساني را هم مدنظر داشته باشيم يعني نخبگان، افراد توانمند، خلاق و تيزهوش و افرادي كه  داراي شم قضايي وذوق مديريت قضايي باشند، براي امر قضا انتخاب شوند.
{به نقل از ماوي}
حسن افشار در گفت‌وگو با ماوي ، درتشريح جزئيات برگزاري آزمون تصدي امر قضا گفت: دستگاه قضايي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به لحاظ رسالت خطير حاكميتي كه براساس قانون اساسي و قوانين عادي برعهده دارد و  همانا رسيدگي به شكايت و تظلمات، احقاق حق، ابطال باطل و اجراي عدالت است و اين ماموريت از انتظارات به حق مقام معظم رهبري و مردم است.
وي افزود: در ابلاغ انتصاب آيت الله آملي لاريجاني از سوي مقام معظم رهبري ، به اهتمام جدي و شايسته دستگاه عدالت مبني بر تلاش فراوان براي  تحقق سلامت  اركان ، استحكام احكام، سرعت و دقت در اجراي عدالت تاكيد كردند. تحقق اين سياست‌ها و منويات رهبري و اجراي اصول ‌١٥٦ و ‌١٥٧ و ‌١٥٨ قانون اساسي و به طور خاص اصل ‌١٥٦ قانون اساسي كه ناظر بر بند ‌١٢ سياست‌هاي كلي قضايي ابلاغي مورخ ‌٢٩ / ‌٧ / ‌٨١مقام معظم رهبري به قوه قضاييه مبتني بر تامين نيازهاي قوه به ويژه جذب نيروي انساني، مستلزم شناسايي جذب و استخدام افراد آگاه و قضات شايسته و باتقوا براي رفع كمبودهاست.
افشار در ادامه گفت: رياست قوه قضاييه در سال جاري با رويكرد جدي مبتني بر نخبه گزيني در جذب و انتخاب قضات، شناسايي و جذب استخدامداوطلبان تصدي امر قضا را در مرحله آزمون علمي به معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه محول كردند كه در تاريخ ‌٢٤ /‌١٢/ ‌٨٨ كارگروه جذب، انتخاب و استخدام داوطلبان امر قضا در معاونت تشكيل شد و دبيري آن برعهده مدير كل آموزش قضات است.
وي اعضاي اين كارگروه را برخي مديران حوزه معاونت آموزش و تحقيقات قوه و معاونت اول عنوان كرد و گفت:‌ بعد از تشكيل كارگروه جلسات متعددي برگزار شد كه زمان بندي و برنامه ريزي و فرايند اجراي  ماموريت آن تبيين شد و بر اساس  مصوبات آن  نرم افزار لازم براي ثبت نام اينترنتي و بعد هم انتشار آگهي و اطلاع رساني مناسب انجام شد. همچنين مكاتبه با روساي كل و مديران مربوط به عمل آمد  و اطلاع‌رساني مناسب هم صورت گرفت.
مدير كل آموزش قضات معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه با اشاره به ثبت نام اينترنتي آزمون به مدت ‌١٥ روز از تاريخ ‌١/ ‌٤/ ‌٨٩ بهاستقبال زياد داوطلبان اشاره كرد و گفت:بيش از  ‌‌١٩ هزار داوطلب غير روحاني در سطح كشورثبت نام كردند كه داراي مدرك دانشگاهي ليسانس  يا فوق ليسانس حقوق يا فقه و مباني حقوق اسلامي هستند و سقف آن هم دكتراست.
افشار در ادامه به ارايه ‌آمارهاي ثبت‌نامي درمقاطع مختلف پرداخت و گفت: در مقطع كارشناسي حقوق بيش از ‌١٣ هزار و ‌٤٠٠ نفر، علومقضايي ‌٨٠٠ نفر، فقه و مباني اسلامي بيش از ‌٣٠٠٠ نفر ثبت نام كردند. جمعا بيش از‌١٧هزار و ‌٤٠٠ نفر در مقطع كارشناسي ثبت نام كردند. در مقطع كارشناسي ارشد دررشته جزا و جرم شناسي حدود ‌٨٧١ نفر، رشته حقوق خصوصي ‌٥٣٤ نفر، ساير رشته‌هاي حقوق‌٢٦٢نفر و فقه و مباني حقوق اسلامي هم ‌٢٥٠ نفر ثبت نام كردند كه در مجموع ثبت نام شوندگان در مقطع كارشناسي ارشد بيش از ‌١٨٠٠ نفر هستند.
وي درباره داوطلبان مقطع دكترا توضيح داد: در آگهي اعلام كرده‌ايم فارغ التحصيلان ممتاز دانشگاه‌هاي درجه يك كشور از جمله تهران، شهيدبهشتي، امام صادق و تربيت مدرس كه بالاي نمره ‌١٨ باشد، مستقيما مي‌توانند مراجعه كنند و ما آنها را به اداره كل گزينش و استخدام قضات معرفي كنيم تا بدون شركت درآزمون كتبي براي اختبار و ساير مراحل گزينش بروند. همچنين در آگهي دانشجويان  و دارندگان مدرك تحصيلي دكتريرشته حقوق معاف از شركت در آزمون هستند كه به همين ترتيب نياز به ثبت نام ندارند.
وي خاطرنشان كرد: براي كساني كه معاف از آزمون هستند، محدوديت زماني قائل نشديم. اين افراد مي‌توانند تا پايان برگزاري آزمون يعني‌9/ ‌7 / ‌٨٩به ما مراجعه كنند اما توصيه مي‌كنيم به دليل طولاني بودن فراينداختبار علمي و گزينش ، علاقه مندان هر چه زودتر مراجعه كنند.
افشار در ادامه گفت:‌ با توجه به اهتمام دستگاه قضايي  كشور  به نخبه گزيني و ارتقا نيروي انساني، اميدواريم افرادشايسته در اين آزمون‌ شركت كنند و كمبود نيروي انساني كه دستگاه با آن مواجه است، جبران شود.
مدير كل آموزش قضات معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه با اشاره به اينكه ‌٥ منطقه براي برگزاري آزمون در سطح كشور معرفي كردهبوديم، به تعدادشركت كنندگان در هر منطقه اشاره كرد و گفت: از  مجموع ثبت نام شدگان بيش از ‌١٠ هزار و ‌٥٠٠ نفر تهران، ‌٣٠٠٠ نفرآذربايجان شرقي، ‌١٥٦٣ نفر كرمان،‌١٥٥٤نفر خراسان رضوي و بيش از ‌٢٦٠٠ نفر خوزستان را به عنوان محل برگزاري آزمون انتخاب كردند.
وي افزود: به منظور رعايت استانداردهاي لازم وهماهنگي شايسته در برگزاري آزمون، در هشتمين جلسه كارگروه كه با حضور معاون آموزش وتحقيقات قوه قضاييه، روساي كل دادگستري استانهاي  خراسان رضوي و خوزستان و معاونان روساي كل آذربايجانشرقي و كرمان و نماينده تام الاختيار مركز حفاظت و اطلاعات قوه قضاييه و اعضاي اصلي كارگروه تشكيل شد، ضمن تبيين فرايند اجراي آ‌زمون طي مصوباتي هماهنگي اجرايي ونظارتي آزمون با رعايت استانداردهاي لازم و نكات امنيتي و حفاظتي به عمل آمد كه انشاالله در ‌ 9 مهر ماه  و در روز جمعه آزمون در اين ‌٥ منطقه برگزار مي‌شود.
افشار تاكيد كرد:‌ بانك سوالات به صورت بسيارمحرمانه با رعايت نكات حفاظتي از اساتيد برجسته و قضات عالي رتبه چند برابر ظرفيت ونياز تهيه شده كه انتخاب نهايي سوالات چند روز مانده به زمان آزمون در شرايط قرنطينه با رعايت نكات حفاظتي انجام خواهد شد. در وضعيت فعلي شماره صندلي و ليست حضور و غياب و سربرگ پاسخ نامه ها را به صورت مكانيزه تهيه كرده‌ايم.
مدير كل آموزش قضات  در پاسخ به اين سوال كه تاكيدات  معاون آموزش و تحقيقات قوه قضاييه  بر ارتقا كيفي معاونت آموزش، به چه نحو در اجراي آزمون ياد شده  رعايت شده است؟ گفت:‌ آقاي دكتر واعظي به لحاظ شخصيت علمي ،دانشگاهي و حوزوي كه دارند در ابتداي ورود و تصدي معاونت با بررسي‌هاي زياد و جلسات متعددي كه داشتند در ‌٦ ماهه دوم سال ‌٨٨ چهار اولويت اجرايي بسيار مهم را مدنظر قرار دادند كه در سياست‌هاي اجرايي معاونت آموزش به ادارات كل ابلاغ شد كه يكي از اين ادارات كل،حوزه  آموزش قضات است و   متولي آموزش بدو و ضمن خدمت قضات مي باشد.
افشار با اشاره به آموزش‌هاي بدو خدمت قضات گفت:   در آموزش بدو خدمت به لحاظ اينكه هدف تربيت قضات آينده كشور را داريم از اهميت بالاييبرخوردار است به طوري كه رياست محترم قوه قضاييه سال گذشته در همايش  مديران كل و   معاونين  آموزش دادگستري هاي سراسر كشور بر تحول در نظام كارآموزي و كارورزي و همچنين نخبه گزيني تاكيد كردندو اينك يكي از اولويت هاي راهبردي معاونت آموزش و تحقيقات قوه مي باشد.
وي گفت: رويكرد نخبه گزيني براي تربيت قضات قوي وتوانمند مستلزم اينست كه ورودي منابع انساني را هم مدنظر داشته باشيم يعني شناسايينخبگان، افراد توانمند، خلاق و تيزهوش و افرادي كه به طور ذاتي داراي شم قضايي وذوق مديريت قضايي باشند، براي امر قضا انتخاب شوند.
افشار گفت:‌ معاونت آموزش و تحقيقات  به منظور  تحول در اين حوزه از واگذاري  مسووليت  برگزاري آزمون علمي از داوطلبان امر قضا؛ داوطلبانهاستقبال كرد وگرنه اين اقدام پيش از اين در اداره كل گزينش و استخدام قضات انجاممي‌شد. اين هم يكي از مقدمات تحول در نظام كارآموزي قضايي و تربيت كيفي قضات آينده كشور است كه با رعايت تمام استانداردهاي آموزشي و علمي هم در سطح بسيار بالايي انجاممي‌شود.
وي با اشاره به غناي علمي سوالات آزمون تصدي امرقضا گفت: سوالات از آنچنان غنايي برخوردار است كه در مرحله اول بتوان ارزيابي كردچه كساني توانمندي و دانش قضايي بالايي دارند. مرحله بعدي اختبار علمي است. پس ازتصحيح اوراق چند برابر ظرفيت اسامي را مشخص مي‌كنيم و دوباره از اين افراد اختبارعلمي به عمل مي آيد . هياتي از قضات و اساتيد در مباحث علمي و حقوقي تشكيل مي‌شوند ويك نفر روانشناس حضور دارد تا هم از لحاظ علمي و هم از لحاظ شخصيتي و رفتاري افرادسنجيده شوند. بعد از قبولي در اختبار علمي نتيجه نهايي به اداره كل گزينش و استخدامقضات براي ساير مراحل گزينش اعلام مي‌شود.
حسن افشار دبير كارگروه جذب ،انتخاب و استخدام كادر قضايي قوه قضاييه در پاسخ به اين پرسش كه فرايند بعدي آزمون علمي و اعلام نتايج چيست؟ اظهار داشت:
مطابق شيوه نامه مصاحبه علمي داوطلبان تصدي امر قضا كه به تصويب معاون آموزش و تحقيقات قوه رسيده ،كميته هاي متعدد براي ارزيابي علمي شفاهي با حضور متخصصان در امور فقهي و حقوقي و يك نفر روانشناس تشكيل مي شود و داوطلباني كه حد نصاب نمره آزمون علمي را كسب نموده اند به كميته هاي مصاحبه و ارزيابي علمي معرفي مي شوند و در آن كميته ها در حوزه امور مدني و جزايي در چهار محور شامل( توان پاسخگويي ،قدرت تفسير مواد قانوني ،قدرت فهم متن فقهي و توانايي و قدرت تجزيه و تحليل )مورد ارزيابي قرار مي گيرند و پس از تجميع نمره آزمون كتبي با امتياز 60 درصد و محاسبه مرحله مصاحبه علمي با امتياز 40 در صد ، واجدين شرايط به اداره كل گزينش و استخدام قضات معرفي خواهند شد.
وي با بيان اينكه ارتقا كيفي در آموزش‌ها با سياست نخبه گزيني از بدو ورود منابع انساني لحاظ شده است، افزود: در حوزه آموزش بعد ازحضور دكتر واعظي اكثر آيين نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و شيوه نامه‌ها اصلاح و به روزشد. در برخي موارد كه آيين نامه و ضابطه‌اي نداشتيم،تهيه و تدوين شده و در فرآيند اجرا قرار گرفته اند .
وي گفت:‌ اگر مي‌خواهيم اين تحول صورت گيرد، بايداين آيين نامه‌ها و ضوبط اجرايي ابلاغ و با احساس مسئوليت خوب اجرا شوند .  در تدوين متون هم نگاهكيفي و كاربردي به تهيه و تدوين متون از جمله سياست‌هاي آموزش است اما چون آموزش وتحقيقات معمولا چراغ خاموش حركت مي‌كند خروجي آن زود بازده نيست بنابراين بايد به آينده نگاه كنيم.
وي به داوطلبان آزمون رعايت برخي نكات را توصيه كرد و گفت: داوطلبان چند روز قبل از زمان آزمون بايد با مراجعه به سايت معاونت بهنشانيwww.lawtraining.ir كارت ورود به جلسه آزمون را چاپ ‌كنند و حداقل يك ساعت قبل از زمان آزمون در محل برگزاري حاضر شوند. در كارت شركت در جلسه حوزه امتحاني آنها و زمان دقيق مشخص خواهد شد و داوطلبان اگر در چاپ كارت با مشكل مواجه شدند قبل از آزمون با ستاد مركزي برگزاري آزمون در تهران از طريق شماره تلفن هاي       02188919463 و02188809062و 02188809066 تماس حاصل نمايند.
وي همچنين گفت:‌ تصحيح اوراق به صورت مكانيزه درشرايط قرنطينه خواهد بود يعني با حضور نمايندگان مركز  حفاظت و اطلاعات و  معاونت آموزش و تحقيقات و مجري نرم افزار تصحيح صورت خواهد گرفت. انتظاراين است كه نتايج تا يك هفته پس از برگزاي آزمون  مشخص  شود و سپس به اطلاع داوطلبان عزيز برسد.  در خصوص مواد درسي،  ‌١١ماده درسي پيش بيني شده كه آين دادرسي مدني، آيين دادرسي كيفري، حقوق جزاي عمومي واختصاصي، حقوق مدني، فقه در قالب ‌٢٠ سوال چهار گزينه‌اي و بقيه مواد درسي در قالب‌١٠سوال چهار گزينه‌اي است. اميد است داوطلبان با توكل به خداوند متعال ضمن مطالعه جدي و تمركز و آرامش  فكري درآزمون شركت كنند و موفق باشند./پايان

http://www.lawtraining.ir/?portal=MainPortal&modules=content&ref=87

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.