وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

جلسه كانونهاي وكلاي دادگستري در خصوص نحوه برگزاري آزمون وكالت سال 89

جلسه شوراي اجرايي در روز پنج شنبه مورخ 89/4/31 ساعت ۹ صبح د ر ساختمان اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران ( اسكودا) آغاز شد و موارد ذيل مورد بررسي قرار گرفت .

بند اول دستور جلسه : بررسي نظريه كميسيون منتخب بررسي تغيير نحوه برگزاري آزمون

الف – ابتدا مسائل مربوط به آزمون سال جاري ازجمله نحوه توزيع كارت و نحوه دريافت هزينه ثبت نام مطرح و توضيح داده شد.

اولاً: دريافت هزينه ثبت نام از طريق كارت هاي اعتباري خواهد بود و به اين ترتيب به محض اقدام داوطلب براي ثبت نام در يكي از مراحل آن هزينه بلافاصله به حساب اتحاديه واريز خواهد شد . اين روش به اتفاق آرا مورد تصويب قرار گرفت.

ثانياً : در خصوص نحوه توزيع كارت تصويب شد به روش سابق و از طريق كانون ها باشد در عين حال مقرر شد كه به سازمان سنجش اعلام شود در بررسي موارد اسكن شده ارسالي پيش از صدور كارت دقت كامل معمول دارد بديهي است به هر حال ثبت نام داوطلباني كه در آزمون پذيرفته شده اند منوط به آن خواهد بود كه كانون هاي مربوط صحت واصالت مدارك ايشان را احراز نمايند.

ثالثاً : ثبت نام و شركت وكلاي دادگستري عضو كانون هاي وكلا درآزمون ممنوع است .

ب – شوراي اجرايي براين اعتقاد راسخ است كه ادبيات فارسي ، زبان خارجه ، آئين نگارش حقوقي ، زبان عربي در حد استفاده از متون ، قواعد فقه ، مباحثي از قوانين مختلف كه فعلا در آزمون مطرح نمي شود ( از جمله امور حسبي ، حقوق ثبت ، مباحث مربوط به وكالت دادگستري ، حقوق كار، حقوق محيط زيست و امثال اينها ) بايد حتماً در آموزش كارآموزان وكالت منظور شود . بديهي است رعايت اولويت ها و نيز آموزش تخصصي هر يك از موارد – به نحوي كه حجم آموخته هاي كلي و مواردي كه هر فرد به لحاظ علاقه خاص به طور تخصصي به آن مي پردازد با مدت كارآموزي و امكانات كانون ها سازگار باشد – ، قطعاً بايد مورد توجه قرار گيرد. بنابراين مقرر شد موارد مذكور در دستور هيات عمومي همايش مازندران قرار گيرد و سپس در صورت تصويب هيات عمومي راهكارهاي اجرايي اين موارد در شوراي اجرايي بررسي و تصويب گردد .

بند دوم دستور جلسه : عدم تشكيل جلسه شوراي اجرايي در ماه مبارك رمضان

موضوع مطرح و به اتفاق آرا تصويب شد . بنابراين جلسه بعد در آخرين پنج شنبه شهريور ماه ( ۲۵/۶/۱۳۸۹ ) برگزار خواهد شد .

بند سوم دستور جلسه : هر مطلب ديگري كه كانون هاي محترم لازم بدانند.
الف- گزارش جناب آقاي مختاري مسئول محترم امور انفورماتيك كانون فارس كه كانون مذكور بررسي اتوماسيون امور كانونهاي عضو اتحاديه را برعهده گرفته است استماع شد . به طور خلاصه مبني بر اينكه اتوماسيون شامل
اولا: اتوماسيون امور مختلف كانونها
ثانيا: امور ارتباطي كانونها و اتحاديه
ثالثا: امور ارتباطي دفاتر وكلا و كانونها
خواهد بود . در حال حاضر از ميان شركت هاي مختلف داوطلب ، شركت پويا رايانه دنا انتخاب شده است و هزينه برآورد شده براي مرحله اول با احتساب تخفيف رقمي در حدود يازده ميليون تومان خواهد بود كه هر كانون در صورت تمايل به استفاده از اين سيستم مبلغ مذكور را مي پردازد.
ضمنا كارآيي اين سيستم منوط است به اقدام اوليه كانونها و اتحاديه براي تدوين و تصويب حداقل سه آيين نامه حقوق و دستمزد كاركنان كانونهاي وكلاي دادگستري، انضباط كار ، استخدام و بازنشستگي كاركنان اداري.
مقرر شد مراتب مذكور به كانونها اعلام شود كه با توجه به مقتضيات و نيازهاي هر كانون با در نظر گرفتن متون قانوني لازم الاتباع راجع به هر مورد در اين خصوص اظهار نظر فرمايند . ضمنا با توجه به جلسه كميسيون انفورماتيك اتحاديه كه براي بررسي موضوع در تاريخ ۱۲/۵/۱۳۸۹ برگزار خواهد شد شوراي اجرايي به هيات هاي محترم مديره توصيه مي كند نماينده انفورماتيك خود را با اختيارات كامل در خصوص موافقت اصولي با موارد مذكور به جلسه اعزام فرمايند.

ب- پيشنهاد كانون محترم آذربايجان شرقي در مورد اينكه هرگاه افراد مشمول ماده ۸ لايحه استقلال ازكانوني تقاضاي صدور پروانه وكالت يا كارآموزي مي كنند كانون مذكور به منظور احراز حسن شهرت از كليه كانونهاي سراسر كشور وضعيت سوابق ايشان را استعلام كند و كانونهاي طرف استعلام مكلف به پاسخ دقيق و صريح باشند ، مطرح و تصويب شد.

ج- اولا: پيشنهاد كانون محترم اصفهان در خصوص تجويز برپايي شعبي از اتحاديه در كانونها با توجه به عدم منع اساسنامه اي آن مطرح و با توجه به اينكه فعلا اختصاص اتاقي در هر كانون به اتحاديه تصويب شده است ، مقرر شد تصويب اين مورد در دستور كار همايش بعدي قرار گيرد.

ثانيا : كانون محترم اصفهان خلاصه اقدامات معموله در مورد برگزاري همايش موسوم به وكالت در هزاره سوم را بيان فرمودند.
ماحصل آن اينكه كانون محترم اصفهان از نظر اصولي با برگزاري اين همايش در سطح ملي موافقت و كميته اي مشتمل بر شش نفر جهت مسائل اجرايي انتخاب فرمودند النهايه درخواست كانون اصفهان اين است كه اتحاديه با توجه به جنبه ملي كار از نظر معنوي از كانون اصفهان براي برگزاري اين همايش حمايت كند . بديهي است كمك هاي مادي اتحاديه و كانون هاي محترم نيز مغتنم خواهد بود. مقرر شد كانون محترم اصفهان ابعاد كار ، مطالبي را كه مطرح خواهد شد و محور هاي همايش و روشهاي اجرايي را تدوين و تنظيم خواهند كرد لكن در اين راستا كانون هاي محترم ديگر كليه نظريات خود را در خصوص اجراي برگزاري با شكوه تر و بهتر همايش چه از نظر شكل و چه از نظر محتوا به كانون محترم اصفهان اعلام خواهند فرمود تا در تدوين برنامه مورد استفاده قرار گيرد. هر چند نمايندگان محترم شوراي اجرايي مراتب را به آگاهي هياتهاي محترم مديره برسانند و ازايشان بخواهند اين نظريات را حداكثرتا جلسه بعدي شوراي اجرايي مستقيما به نايب رييس محترم اتحاديه ، جناب آقاي انوري زاده ، مستقر در اصفهان اعلام فرمايند.

د- با توجه به برگزاري بسيار مطلوب برنامه صعود به قله دنا كه به مناسبت سالگرد تشكيل اتحاديه انجام شد ، مقرر شد هماهنگ كننده امور ورزش در اتحاديه نسبت به برنامه ريزي و تمشيت امور كوهنوردي و برگزاري اين برنامه در محدوده كانونهاي مختلف به عنوان مسئله داراي اولويت اقدام نمايند.

ه- پيشنهاد كانون محترم بوشهر دائر بر اعلام آمادگي مجدد براي برگزاري همايش در فصل و آب و هواي مناسب مطرح شد . توضيح دادند هتل هاي مناسبي با ظرفيت و امكانات كاملا كافي و در شان كانونهاي وكلا براي برگزاري همايش در بوشهر وجود دارد همچنين محل مناسب براي برگزاري جلسات همايش كه خالي از هرنوع مانع اجتماعي و عرفي است موجود مي باشد . لذا تقاضا دارد تاريخ مشخصي را براي برگزاري همايش در استان بوشهر تعيين كنيد.
مقرر شد موضوع در همايش مازندران مطرح و با توجه به مقتضيات مربوط به آب و هوا و شرايط اقليمي تاريخ معيني براي برگزاري همايش در استان بوشهر تعيين و اعلام شود.

جلسه در ساعت ۱۶ روزجاري با امضاي ذيل صورتجلسه خاتمه يافت.

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.