وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

اخذ ديركرد توسط بانك‌ها ربا و حرام است

يت‌الله‌العظمي نوري همداني bank وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

آيت‌الله‌العظمي نوري همداني گفت: بانك‌ها تاخير را براساس ساعت و روز حساب مي‌كنند و نرخ پول را براساس گذشت زمان محاسبه مي‌كنند كه اين ربا به حساب مي‌رود و حرام است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) آيت‌الله‌العظمي نوري همداني در ديدار با احمد تويسركاني معاون رئيس قوه قضاييه و رييس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با بيان اينكه ايران قرن‌ها درگير استبداد و استكبار بود، افزود: با برپايي نظام ولايي، كشوراز اين مشكل و فاجعه نجات يافت و نعمت حكومت اسلامي نعمت بزرگي است و شكل و اصل حكومت مساله سرنوشت ساز و تاثيرگذار مي‌باشد.

اين مرجع تقليد افزود: اولين گام فعاليت پيامبران مبارزه با حكومت‌ها بود تا با از بين بردن آنها حكومت الهي و ديني بوجود بياورند و اين درس بزرگي است و حكومت مي‌تواند در سرنوشت مردم تاثير زيادي داشته باشد.

نوري همداني اظهار داشت: نظام اسلامي نظام خدمت گذاري است و مردم انتظار دارند در نظام اسلامي از همه جهت در رفاه باشند.

وي با تاكيد بر نكته كه بايد اخلاق كساني كه متصدي اداره حكومتند متواضعانه باشد، تصريح كرد: اولين مظهر حسن اخلاق ايجاد پيوند قلبي است و خوش برخورد بودن و روي گشاده و استفاده از الفاظ مودبانه بسيار مهم است.

نوري همداني اضافه كرد: بايد كارها هر چه زودتر و بدون معطلي انجام گيرد تا مردم راضي باشند و اين امر بايد در كليه مراكز برخورد رعايت شود.

وي با بيان اينكه بايد نسبت به مردم خدمت‌گذار بود؛ چرا كه مردم حق زيادي به گردن انقلاب و پيشرفت كشور دارند، تصريح كرد: امام (ره) بارها فرمودند نبايد نظام از مردم جدا شود و روزي كه مردم از نظام جدا شوند آن روز روز انحطاط و سقوط خواهد بود.

اين مرجع تقليد با تاكيد بر رسيدگي به امور محرومين در مراجعه به ادارات خاطرنشان كرد: امام تاكيد داشتند كه بيشتر به محرومين رسيدگي شود چرا كه آنها بودند كه خون دادند تا انقلاب به ثمر نشست.

نوري همداني در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع انفال در اسلام اشاره كرد و گفت: براساس فقه شيعه انفال منابع اقتصادي است كه در اختيار دولت مي‌باشد كه اين مساله مي‌تواند براي ايجاد عمران و آباداني و ايجاد اشتغال مهم باشد چرا كه تمام معادن، درياها و درياچه‌ها و اراضي موات جزو انفال به شمار مي‌رود.

وي اضافه كرد: انفال بايد در اختيار كسي كه در راس حكومت است باشد و بايد مراقب بود افراد براي منافع شخصي خود آنها را تصاحب نكنند.

اين مرجع تقليد در ادامه به بحث ربا اشاره كرد و افزود: هنوز بانك‌هاي ما از ربا خالي نشده است كه بايد تلاش‌هاي جدي در اين خصوص صورت گيرد.

وي بيان كرد: دو گناه بيشتر از همه گناهان تشديد شده كه داراي آثار اخروي و دنيوي وخيمي مي‌باشد كه يكي ربا و ديگري سلطه‌پذيري از كفار مي‌باشد و بايد مراقب بود كه در برابر كفار انفعال نداشته باشيم.

وي با بيان اينكه اخذ ديركردها حرام و ربا بشمار مي‌رود خاطرنشان كرد: جريمه با ربا فرق دارد در جريمه اول شرط مي‌شود كه در صورت تاخير بايد مبلغي دريافت شود كه اين امر اشكال ندارد چرا كه شرط ضمن عقد است.

نوري همداني ادامه داد: بانك‌ها تاخير را بر اساس ساعت و روز حساب مي‌كنند و نرخ پول را براساس گذشت زمان محاسبه مي‌كنند كه اين ربا به حساب مي‌رود و حرام است.

وي تاكيد كرد: اين نوع ديركردها كه بانك‌ها مقرر مي‌كنند بايد به طور كلي از سيستم بانكي برچيده شود تا بانك‌هاي اسلامي داشته باشيم.

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.