وکیل ایلام-جعفرجعفرزاده

نحوه تغییر نام

 

مریم خباز

روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )

نام تان را این گونه تغییر دهید

متقاضیان تغییر نام، فامیل و تاریخ تولد اگر مشمول قوانین شوند، می توانند بدون نیاز به دلالان به خواسته شان برسند.

 

یک زن اسمش «گیلاس» است و یک مرد نامش «تریاک». آن دیگری خجالت می کشد بگوید اسمش «انگور» است و آن دیگری عرق شرم می ریزد که بگوید «بزعلی» است، اما اینها چه بخواهند و چه نخواهند اسم شناسنامه ای شان اروپا، بوشهر، روزعلی، اذان، فوری، شب چراغ، پشه، تیله گرگ، سوخته، فقیر و کلاغ است.

 

اگر بشود با اسم های نامتعارف کنار آمد، ولی با اسم فامیل های عجیب و غریب هرگز نمی شود؛ آخر او چطور بگوید که «علاف» هستم یا «گوشه» یا «سنگ» یا «ماه گرفته»؟

 

ولی بعضی از مردم این اسم و فامیل ها را دارند و به نسل بعدی شان هم ارث می دهند، هرچند که خیلی ها عطای نام خانوادگی شان که حلقه اتصال با طایفه شان است را به لقای آن می بخشند و نام فامیلی جدید برای خود انتخاب می کنند درست مثل کسانی که می کوشند هرچه زودتر از زیر فشار اسم های آزاردهنده شان خلاص شوند.

 

در صفحات نیازمندی های روزنامه ها حتی روی در و دیوارهای نزدیک به بعضی از مجتمع های قضایی می توان شماره تلفن هایی را پیدا کرد که متقاضیان تغییر اسم و فامیلی را به سمت خودشان می کشند، همان هایی که به مشتریان قول می دهند در ازای پولی که به عنوان حق الزحمه می گیرند در سریع ترین زمان ممکن شناسنامه جدید و هویت تازه شان را به آنان تحویل دهند. البته مراجعه به این دلالان بیش از آن که سود داشته باشد، به ضرر مشتریان تمام می شود، چون این افراد می توانند با هزینه های کمتر و از راه های کاملا قانونی تغییرات مورد نظر را در شناسنامه شان لحاظ کنند.

 

● تغییر نام خانوادگی و هیات حل اختلاف

 

هر نوزادی که متولد می شود نام خانوادگی پدری اش را به ارث می برد و تا زمانی که به ۱۸ سال تمام نرسیده، باید در برابر آن تمکین کند، اما تغییر نام خانوادگی حق تک تک افراد است و زمانی که به سن قانونی برسند، می توانند نام فامیل جدیدی برای خود انتخاب کنند. این در حالی است که زنان نیز می توانند از نام خانوادگی شوهرانشان استفاده کنند، اما در صورتی که رابطه زناشویی شان به طلاق ختم شود ادامه استفاده از نام شوهر منوط به کسب اجازه از اوست. هرگونه تغییر در اطلاعات شناسنامه ای چه از نوع تغییر نام و نام خانوادگی باشد و چه از جنس تغییر تاریخ تولد باید در «هیات حل اختلاف» ادارات ثبت احوال مطرح و رسیدگی شود.

 

طبق قانون، هیات های حل اختلاف می توانند درباره تصحیح اشتباهات مندرج در دفاتر ثبت کل، ابطال اسناد و شناسنامه هایی که غیر ایرانی ها از آنها استفاده می کنند، رفع اشتباهات ناشی از ثبت وقایع حین نوشتن، ابطال اسناد مکرر (وقتی برای یک نفر چند شناسنامه صادر می شود) موهوم و تصحیح اشتباه در ثبت جنسیت صاحب سند، تغییر نام های ممنوع (مانند اسامی زاید، غیرضروری و غیرشرعی مثل پسوندهای دوله و سلطنه یا اسامی مثل شمر، یزید و …) و حذف کلمات زاید و غیرضروری یا کلماتی که بر اثر اشتباه در نگارش به وجود آمده، رای صادر کنند. البته مطابق قانون اگر شناسنامه فردی در خارج از کشور صادر شود یا فردی که شناسنامه اش در ایران صادر شده اما حالا مقیم خارج از کشور است دعاوی اش در دادگاه عمومی تهران رسیدگی خواهد شد.

 

در تغییر نام خانوادگی باید به یک موضوع توجه داشت و آن این که برای انتخاب نام خانوادگی حق تقدم با افرادی است که نامشان در دفاتر مخصوص نام خانوادگی اداره ثبت احوال درج شده باشد. در این صورت کسانی که قصد تغییر نام خانوادگی شان را دارند نمی توانند دقیقا از همان عنوان استفاده کنند مگر این که در آن تغییراتی بدهند یا اجازه استفاده از نام خانوادگی ثبت شده را از صاحبان اصلی آن بگیرند.

 

● قدم به قدم تا تغییر نام

 

آنهایی که به اسم کوچکشان اعتراض دارند بعد از رسیدن به سن قانونی می توانند اسم دلخواهشان را انتخاب کنند به شرطی که این اسم جدید موجب هتک حرمت مقدسات نشود و جزو القاب و عناوین زننده و مستهجن نباشد. کسی که قصد تغییر اسم کوچکش را دارد حتما سر و کارش به شورای عالی ثبت احوال خواهد افتاد، چون این شورا مسوول مستقیم تشخیص اسامی ممنوع است.

 

نکته: آنهایی که به اسم کوچکشان اعتراض دارند بعد از رسیدن به سن قانونی می توانند اسم دلخواهشان را انتخاب کنند به شرط این که این اسم جدید جزو القاب و عناوین زننده و مستهجن نباشد

 

پس کسی که قصد تغییر اسمش را دارد، باید در گام نخست اسم دلخواه خود را که مورد تایید نیز باشد انتخاب کند و پس از آن درخواست خود را در قالب «فرم درخواست نام کوچک» به دادگاه محل اقامتش یا بخش صادرکننده سند سجلی ارائه دهد. هزینه انجام این کار نیز مانند هزینه دعاوی، غیرمالی است.

 

● تغییر تاریخ تولد و مرجع صلاحیت دار

 

این روزها دیگر کمتر اتفاق می افتد که نوزادی متولد شود و والدینش تاریخ ولادتش را با تفاوت فاحش در شناسنامه ثبت کنند. حالا دیگر پدرها و در صورت نبود آنها، مادرها موظفند در مدت ۱۵ روز ولادت فرزندشان را در ادارات ثبت احوال ثبت کنند.

 

در واقع تازه متولد شده ها دیگر کمتر دغدغه تغییر تاریخ تولد پیدا می کنند و کلنجار رفتن با اعداد و ارقام مندرج در شناسنامه کار یک نسل قبل ترهاست. البته تغییر تاریخ تولد مثل تغییر نام کوچک و بزرگ براحتی صورت نمی گیرد، چون این کار ریزه کاری های قانونی بسیاری دارد که باعث می شود برخی متقاضیان به خواسته شان نرسند. طبق قانون اگر فرد متقاضی مدعی شود که اختلاف سن واقعی او با سن مندرج در شناسنامه اش بیشتر از ۵ سال است باید به کمیسیون «تشخیص سن» که در فرمانداری شهرستان محل صدور مستقر است مراجعه کند.

 

هر فرد صاحب شناسنامه البته تنها یکبار در طول عمرش می تواند سن مندرج در شناسنامه اش را تغییر دهد که این تغییر نیز می تواند در جهت افزایش یا کاهش سن آن هم فقط با ۵ سال اختلاف باشد. در این میان عده ای هستند که مدعی اند سن واقعی شان با سن شناسنامه ای شان کمتر از ۵ سال باهم اختلاف دارد که این افراد دیگر نیازی به مراجعه به کمیسیون تشخیص سن ندارند، چون مرجع صلاحیت دار برای رسیدگی به دعوی آنها، دادگستری است.

 

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.